Nebunia mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
http://www.railwayfan.ro/image/?img=10734&r= Aceasta este o poza cu BR98 a ta. Am niste intrebari pt tine coobra .Este de piko facuta? Esti multumit de ea?Cate vagoane poate sa traga?
 
alecs11 a spus:
http://www.railwayfan.ro/image/?img=10734&r= Aceasta este o poza cu BR98 a ta. Am niste intrebari pt tine coobra .Este de piko facuta? Esti multumit de ea?Cate vagoane poate sa traga?
credeam ca aia ii o Br 80 am si eu una de vreo 25 de ani dar nu mai are rotiile din spate cu biele, oare gasesc piese de schimb la ea?( are valoare sentimentala)
 
asa arata azi pe vremea asta de cacao.....acoperish, termosistem, instalatie electrica, asteptam vremea buna pt tencuiala decorativa la exterior si continuam la interioare ;-)
din cauza umezelii e posibil sa nu pot finaliza anul acesta :-x
1811.jpg
 
cre ca la club....asta e nu am ce face....daca vremea e cum e, din pacate nici de interiaore nu ma pot apuca imediat pt ca peretii sunt umezi si trebuie sa ii las sa se usuce inainte de a-i acoperi pentru a nu provoca aparitia mucegaiului
 
no.......sa nu ziceti ca nu mai iau si eu cate ceva din cand in cand.
am avut noroc ca am deschis subiectul cu un coleg din clubul mitsubishi.....la care zice, "pai am si eu ceva piko dalea vechi.....vino sa iti alegi ce vrei"
si ete ce am ales :twisted:

E69 in stare exceptionala exceptand un tampon ciobit) cu acareturile aferente inclusiv carticica, si BR130in stare la fel de exceptionala ambalaj original si carticica.
enjoy za pictures:









 
Bravos nenea, ia sa vedem

Citam din memorie, cata mai avem :D

Coobra zice:
Io maa, io sa-mi iau electricoasa ca sa-mi umplu casa de sarme si stalpi?
Io ma? Nu ai sa vezi aÂşea ceva la mine. Numai diesele.

Coobra zice:
Io maa, io sa-mi iau aburoase?
Neee, io-mi iau diesele cu vagoane IC ca sa le lumineste cu leduri d'alea xenon.

LDH zice:
Iote COObro ca ai mancat usturoi si iti miroase gura ca sa ma exprimez aligant.

p.s.Sa iti traiasca! La mai multe! Felicitari!
 
bueiiiiiiii
ia vezi ca de aburoase nu am zis asa ceva
de electrice recunosc......dar tot io am zis ca daca imi pica ceva fromos .......eau
 
Sa le ............inmultesti sanatos si la mai multe, bune achizitii :aplauze:
Acum nu ai ce face, trebuie sa te pui pe instalat catenara :D
 
Felicitari pentru achizitii! :aplauze:
Doua surori gemene ale simpaticelor E69 si BR130 "Ludmilla" se afla demuuuult in patrimoniul istoric al Cailor Ferate "La Ursu" 8) . Desigur, fiindca patronul sus-numitei societati feroviare nu-si poate tine mainile acasa cand vine vorba de optimizari, ambele locomotive au primit faruri LED galben/rosu; Ludmilla este deja digitalizata, iar E69 urmeaza sa primeasca faruri centrale LED galben/stins si, daca totul va merge bine, un decodor digital.
 
bine v-am regasit mai dragilor.
cum proiectul "casuta mea" este aproape finalizat (mai trebuie imbracata cu culori pe dinafara casa plus amenajari in curte.....care e posibil sa nu se termine niciodata, ca de...asa e la curte) iata ca ma reapuc de pasiunea pe care o aveti si voi.
dupa cum stiti din pacate (sau din fericire?) nu reiau de unde am ramas, decat ca material rulant.
momentan am o camaruta la dispozitie de vreo 3,6m x 2,5m
am cumparat un blat de 2,5m x 0,6m si 18mm grosime. 6 picioare metalice de 90cm inaltime. inca nu am luat lac, dar cred ca asta voi face dupamiaza. acu am Hornbach langa mine :D
problema este ca desi am sprijinit blatul totusi parca intre picioare daca aplic o forta de apasare destul de mare ......flambeaza. cred ca voi cumpara inca 2 picioare metalice care vor sta la intersectia diagonalelor celor 3 randuri de picioare....si se mai si misca.....dar asta cred ca este din cauza ca sunt cam inalte picioarele.
totusi inaltimea de 90cm imi permite sa lucrez lejer.





blatul a fost vreo 98 lei iar picioarele cam 15 lei/buc.
in partea din stanga a imaginii va veni un cerc care fie va intoarce trenurile inapoi in gara, fie va fi un helix care va cobora trenul la un nivel iferior unde va exista un triaj.....sau ceva de genul asta.......oricum il astept pe LDH pe la mine wichendu asta ca sa punem la cale ce si cum ca vreu sa ma sfatuiesc si cu el. ca dupa aia iar ma pune sa desfac tot :D .
planul de plecare il stiti cu totii si este cel de la care a plecat LDH la proiectarea machetei clubului.
demarez incet si sigur ;-) .

MPU - cu siguranta iti voi urmari povestirile deoarece si eu vreau sa imi bag mainile in cele doua locomotive.
Silviu - fii sigur ca va fi si catenara.

ce am uitat sa va spun este ca doresc sa fac neaaparat si o macheta statica......ceva de genul 1m x 0.4m care poate va fi de expozitii.....sau doar de facut mana, sau de probe.....nu stiu dar vreau sa o fac.
in plan este si o macheta fidela la scara a casei mele, mai ales ca am toate planurile necesare......trebuie doar sa stabilesc scara. cu siguranta nu va fi 1/87 si vreau sa o fac doar pentru placerea mea si din pasiunea pt. machete.
 
Pai nu vorbiram noi ca faci laterale la blat ca sa fie mai solid si sa nu ai treaba cu flambatul?

hmm
ca sa fac rost de doua bucati de 2,5m x 0,1m inseamna ca mai tre sa iau o fasie dasta dar mai subtire.....ceea ce nu prea este.
in cazul asta picioarele respective sunt mai ieftine si mai rapide......ce zici?
dar voi incerca sa remediez aceasta situatie

fara graba ca sunt destule de facut.....ma ia groaza doar la despachetat cand o sa fac lista cu ce am si ce mai trebuie. :confused: .......am o gramada de chestii care nici nu stiu de ele :roll:
 
COObra a spus:
Pai nu vorbiram noi ca faci laterale la blat ca sa fie mai solid si sa nu ai treaba cu flambatul?

hmm
ca sa fac rost de doua bucati de 2,5m x 0,1m inseamna ca mai tre sa iau o fasie dasta dar mai subtire.....ceea ce nu prea este.
in cazul asta picioarele respective sunt mai ieftine si mai rapide......ce zici?

Zic ca le poti face din orice material.
Daca este scandura geluita si tivita sa fie cat de cat uscata daca este OSB nu ai probleme.

Picioarele sunt ok

p.s.Uitai sa adaug ca or sa se vada toate mataraiele de la fire.
In fata tot trebuie sa-i pui ceva.
 
Salut COObra,
Ar fi bine sa faci ceva asemanator :

Daca poza deranjeaza ,rog pe ADMIN sa o stearga.....Dar sub blat se face intotdeauna asa ceva,daca nu vrei sa te enervezi mai tarziu (dupa ce ai bagat o gramada de bani in diorama vezi ca ai tot un deal si o vale......).Si eu am folosit asa sacandura de 18mm/20cm gata facute de la Praktiker ,Obi etc. Le-am lipit cu aracet si le-am insurubat ,colturile sunt intarite pe interior cu lemne mici de 20x20mm.Deasupra vine blatul....Dar atunci nu se mai onduleaza sau flambeaza nimic .Si atunci ajung 4 picioare pe lungimea de 2m ....
 
am inteles........atunci asa voi face......diseara iar Hornbach......mai ales ca tre sa iau si lac pentru blat. am zis eu ca o fi tratat aniumezeala, dar ieri curgea transpiratia de pe mine si intra in lemnul ala de ziceai ca e burete :D
 
Salut Rudi,

Poza nu deranjeaza si chiar o cautam sa-i arat si ... mi-ai luat-o inainte :D

Stie despre ce este vorba si nu scapa de gura soacrei (citeste a mea :evil: ) asa ca, sper eu, o sa faca asa cum trebuie.

Si daca tot este gata de start i-am promis ca-i fac o vizita sa vaz ce a facut si cum a facut.

:cafea:
 
Da si un lac (sau vopsea )trebuie neaparat ......chiar daca se lauda producatorii ca au dat cu ceva impotriva umezelii ,tot este bine daca faci tu ceva :D
@LDH da este bine sa dai o mana (sau gura :D ) de ajutor .Cand am inceput la prima mea diorama acum 12 ani....am aruncat multi bani (DM :( ) pe fereastra....Nu erau atatea forumuri unde puteai sa schimbi cate o parere .Dar am cumparat carti si reviste dupa aceea si am citit ....