Proiectul Resita D2

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.816
20
Bucuresti
YAHOO
Catalinpavel@yahoo.com
E o schita prezenta in lucrarile "Manualul Inginerului Forestier" editii diverse din ultimii 70 de ani. De aici trebuie sa plecam !

Multam ! Ai spart gheata :)

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.816
20
Bucuresti
YAHOO
Catalinpavel@yahoo.com
Un foarte bun punct de plecare ! Imagini fata/spate/lateral.
In Bucuresti mai exista pe langa exemplarul de mai sus, 764.414 in Parcul Tineretului ( fosta depoul Tecuci, mutata in vremea lui "Piedone".). Se poate poza fara niciun fel de problema, atata vreme cat nu sunt copilasi pe ea. Eu am cateva poze de detaliu pe care le voi posta in zilele ce urmeaza pentru uzul modelistilor.

Chode

Active Member
Trenulist
6 Dec 2008
116
0
Pitesti
Ce este acest vagon ? Sper sa merg la Mocanita sa pozez si vagoanele, sa iau ceva cote daca am voie, in vara asta. Evident, sa ma si plimb cu ea.

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.816
20
Bucuresti
YAHOO
Catalinpavel@yahoo.com
Este un vagonul 70 53 25-24 527-6, ultima statie de domiciliu Turda. Sunt doua de fapt, (mai e unul langa,70 53 25-24 491-5 ) aduse la inceputul anilor '90 impreuna cu locomotiva din postul tau pentru un proiect de tren de ingusta in incinta Muzeului Satului din Bucuresti. Proiectul nu s-a finalizat, dupa ani buni in care locomotiva si vagoanele au stat in ploaie in incinta fostei gradini de vara Herastrau au fost mutate in curtea Bc. Locomotiva a ajuns unde ai pozat-o tu, vagoanele isi asteapta sfarsitul, din pacate, tot in curtea Bc. Un plan minunat, o idee exceptionala, un sfarsit trist. Mai ales pentru vagoane.

Ps: subiectul este despre Resita D2 .... :)

Chode

Active Member
Trenulist
6 Dec 2008
116
0
Pitesti
Pacat :( Era doar un vagon cand l-am pozat, n-am vazut doua. Sunt date despre el ? Parca e unul identic tras de mocanita sau de LDH pe Anina-Oravita .
PS. Da, scuze, am crezut ca se incadreaza vagonul la o garnitura in acest subiect, pot sa sterg postul cu vagonul sau pot sa-l las, nu e problema, cum credeti voi.

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.816
20
Bucuresti
YAHOO
Catalinpavel@yahoo.com
construit in 1958 la fabrica Unio din Satu Mare
- livrat pentru Intreprinderea Miniera Gura Barza
- in 1968 este preluat in parcul de vagoane al CFR pentru linia Alba Iulia - Zlatna
- a fost adus la Sibiu in 1988 de la Turda
- adus in 1992 in Bucuresti pentru proiectul din Muzeul Satului.

Cred ca am pe undeva si ceva schite. O sa caut. Mai exista inca exemplare in functiune, din fericire.

Chode

Active Member
Trenulist
6 Dec 2008
116
0
Pitesti
A, super! Multumesc de informatie. Bine ca mai exista acest tip de vagon :) Ce poze de detaliu mai trebuie la locomotiva , sa pun maine?

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.816
20
Bucuresti
YAHOO
Catalinpavel@yahoo.com
Ce considerati util. E un act voluntar, fiecare vreau sa participe cu ce poate sau cu ce doreste. Nu se cauta poze artistice :)

Ps: nu pot sa ofer nicio recompensa nimanui, de niciun fel. Doar un "multumesc". fiecare participa cu ce poate sau cu ce doreste.

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.113
49
Iași
O sa ajut cum pot.
Cred ca este bun un subiect si despre vagoane. O sa il fac.
Am facut subiectul stick.

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.816
20
Bucuresti
YAHOO
Catalinpavel@yahoo.com
Multumim !

764.414, acum ëxpusa intr-un parc din Bucuresti. Detalii masina (atentie masina nu este completa, lipsesc accesorii).

vedere generala:

osia 1, partea stanga:

osia 2:

osia 3:

osia 4:

nisipar:

domuri:

de aici: http://www.1loco.eu/EN.fotoalbum.php?adresar=/opravy/Reghin-604-1985-Resica-764-407R .....lucrari de restaurare din care putem vedea modul cum este construit fremul:

cutie de foc:

accesati lin-ul pentru mai multe imagini interesante.

CristianG

Active Member
Trenulist
10 Iun 2014
239
0
RO & US
Completez cu cateva fotografii, inclusiv cateva detalii, cu 764.015, fotografii din mai 2015