Alimentarea lui Digi 1 si Digi 2

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dan

Active Member
Trenulist
19 Septembrie 2016
152
0
Timisoara
www.info.uvt.ro
WEBSITE
http://www.info.uvt.ro/~mpopescu
YAHOO
mihai_dan_popescu
LOCATION
Timisoara
In afara de transformatorul hobby ce vine in starterseturile Piko si a tranformatorului T3 (tot de la Piko) cu ce se mai poate alimenta Digi 1 sau boosterele?

Eu am gasit:

Lenz TR100 - Putere maxima: 45VA dar nu stiu ce tensiune de intrare are si nici curentul de iesire. Deasemenea, nu cred ca mai este in productie. (pe siteul www.trenulete.eu este specificata o tensiune de intrare de 15V, deci curentul de iesire ar fi de 3A)

Fleischmann 6811 - Putere maxima: 45 VA,
tensiune de intrare 14V/16.5V
curentul de iesire 3.2A/2.73A

Uhlenbrock 20040 - Putere maxima: 45 VA
tensiune intrare 16V
curent iesire 2,8A

Se poate folosi Fleischmann-ul sa alimenteze Digi 1 si Digi 2-urile?
Lenzul iese din discutie, pana nu am mai multe informatii, iar Uhlenbrock-ul cred eu ca este bun pentru alimentare, sau ma insel?
 
Salut !
Un trafo mai mare de T3, risca sa-ti arda Digi 1, de aceea se foloseste digi 2 (BOOSTER) , ce se alimenteaza de la un trafo suplimentar si primeste date de la Digi 1.
Piko de fapt nu produce decodoare si digi-uri , se pare ca olaboreaza cu UHLENBROCK
RALLY
 
Cred ca cel mai simplu de calculat, ar fi asa :
Daca pe un trafo de startset de 0,5 A duci 2 locomotive, ar fi un 250 mA/loco
Dar, locomotivele mai vechi, pot consuma si 1Amper
Sau, o cupla digitala, singura consuma 150mA
De asemenea, decodoarele de macaz si motorasul macaz pot avea un consum mare, se observa o palpaire a luminilor locomotivei cand schimbi macazul. )
In digi, motoarele macaz se alimenteaza prin decodor din DIGI1 sau DIGI 2