MOCANITA 2013

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Dragos, ai visat frumos?

V-am mintit! Am vazut in mainile lui Adrian Corodescu EA-ul clasic cu pantografe simetrice.
:p

 
Bravos, domnilor ! In prima poza recunosc pe latura stanga (din spate catre fata) pe Michael, BogdanI, Mircea Dorobantu, Cftt si pe dreapta Florin (Gam3), PDI, Dragos(sogarD) si cam atat iar in a doua poza pe partea dreapta PDI, Michael si Florin. Mi-ar placea sa aflu si cine sunt ceilalti participanti, daca nu deranjez cu indiscretia mea :) Va multumesc !
 
Primele filmulete facute cu minicamera HD facuta de mine:

http://vimeo.com/78888506
http://vimeo.com/78887742
http://vimeo.com/78887741

Recomand vizualizarea cu sunet, o sa remarcati la garnitura de transportat busteni un zgomot specific de scartait de osii , nu este pus la montaj, acel zgomot este facut de un vagon conceput special pentru a face acel zgomot.
 
@brcosminp

in prima poza langa cftt e Adrian Corodescu de la Amintiri Feroviare iar intre Bogdan si M.D. e Claudiu, un nou venit in lumea noastra.
pe partea dreapta langa Dragos e Darie Niculae care a realizat locomotivele din carton iar primul e Radu Dumitrescu care a realizat cladiri şi constructii cu specific feroviar Remiza de locomotive Curtea de Arges si Catel de apa Curtea de Arges.

In poza a 2-a langa pe partea cu Adrian Corodescu si Claudiu sunt 2 ziaristi.
 
Florin, ai uitat de cele doua prezente feminine, Adriana Dumitrescu (dreapta) si Ana Dorobantu (stanga), care si-au adus contributia la aranjarea salii, punand fara sfiala mana pe matura si carpa de praf.
 
Am facut si eu cateva poze pe acolo.
Daca persoanele care apar in poze au vreo problema cu postarea lor imi cer scuze anticipat si le voi scoate



Standul AF:

si un detaliu de interior:



Locomotive la scara 1:32 din carton... Mie, personal, mi s-au parut deosebite! Executate de dl Darie Niculae





Domnul Darie prezentandu-si una din lucrari...



Discutii pe teme diverse (in spate Dragos aramnd arma lui preferata: aparatul foto):




Un salut dictatorial catre modelisti din partea lui Adolf. Bine ca era multumit stand in ganitura sa oficiala si nu era suparat. Dincolo de conotatiile istorice negative in cazul de fata modelistii din toate timpurile au incercat sa refaca in miniaturile lor anumite aspecte ale istoriei, celebre tocmai prin ineditul lor. Nemtii, de exemplu, au foarte multe teme din perioada comunista...



Dragos ataca:



Un weathering foarte frumos



O diorama TT (materialul rulant era insa un pic cu scartz...)






M-am oprit asa mult asupra ei pentru ca toti care aveau aparate faine s-au dus numai la H0...

O scurta retrospectiva a trenuletelor de la PIKO... Poate unele le-ati si avut...



Remiza PDI-stica... Dan Ioan Popescu, cel care a creat un colt de rai aburos... scara 1:87:



detalii de mare angajament





TT-urile CFR de ultima generatie ale lui CFTT (Nicolae Stamate)



Si cam atat!