Adunate la HO.

GFN

Well-Known Member
14 Oct 2010
401
21
Bucuresti
YAHOO
contactless
Inainte de Craciun au sosit de la Cluj cele doua decodoare Zimo MX 645 scrise cu sunete pentru BR 50 si BR 44 dar nu am avut timp sa ma ocup de ele sa le trec de la plux 22 la nem 652. , abia zilele trecute am reusit sa finalizez lucrarile de sonorizare ale celor doua locomotive.
Locomotivele sonorizate sunt BR 50 DR (ROCO 62265) si BR 44 DRG (ROCO 62160),
Dupa muuuulte, foarte multe ajustari ale parametrilor decodoarelor am facut si doua filmulete.

Ultima editare:
Aprecieri: SSL și mpursu

GFN

Well-Known Member
14 Oct 2010
401
21
Bucuresti
YAHOO
contactless
Pentru ca nu prea am ce face si decat sa stau degeaba am zis sa imi exersez creativitatea construind cutii de rezonanta pentru locomotive.
Dupa cateva masuratori , am confectionat doua cutii care se asaza perfect pe tavanul marchizelor locomotivelor BR 44 si 01.
Noul model de cutie am observat ca imbunatateste calitatea sunetului pentru ca este putin mai mare decat cea 15X11*7 mm

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
14 Oct 2010
401
21
Bucuresti
YAHOO
contactless
Va prezint mastodontul BR 53 Borsig de la Marklin cod 37021.
Abia acum vazand-o am realizat in ce m-am bagat cu convertirea in sistem DC, mi sau cam dat planurile peste cap putin pentru ca rotile motoare au osiile cu diametrul de 2.5mm(am crezut ca sunt de 2mm) si nu am stiut acest lucru, cred ca va trebui sa frezez osiile la cota de 2mm si sa las rotile asa cum sunt.
Pacat ca locomotiva reala nu a fost finalizata, ar fi fost ceva spectaculos, cu toate ca ar fi existat totusi multe componente fabricate la uzina Borsig dar nu au apucat sa fie asamblate ca sa i-a forma unei locomotive.

Ultima editare:
Aprecieri: 231 și gamitzu

GFN

Well-Known Member
14 Oct 2010
401
21
Bucuresti
YAHOO
contactless
A sosit azi locomotiva BR 01 504 Roco cu sunet de la Esu V3.5 . Am avut locomotiva asemanatoare de la Piko tot cu roti Boxpok dar m-am umplut de nervi cu ea si am zis ca undeva, candva trebuie sa imi cumpar una de la Roco.
Locomotiva are transmisie prin cardan catre osiile din cazan, culegere de curent si pe alergatoarele din fata, decodor de la ESU V3.5 cu sunet, trebuie doar sa mai comand punguta cu acesorii ca sa am mecanicii si inca cateva acareturi.

Am gasit-o si pe cea reala
1547717720840.png

Ultima editare:
Aprecieri: cosmin78