• Forumul este in proces de upgrade!

Adunate la HO.

GFN

Well-Known Member
Condensatorul si bobina le-am lasat pentru ca formeaza filtrul L-C care atenueaza varfurile de tensiune produse de motor si care pot da peste cap functionarea decodorului.

GFN

Well-Known Member
Crocodilul german BR 194 model mai vechi fara cupla de decodor , este trecuta in digital cu un decodor Esu V3.

GFN

Well-Known Member
Trei capsule ale timpului, trei zug set-uri produse de Piko pe vremea cand eu aveam cativa ani. Fiecare locomotiva are accesorii de montat enervant de multe , nici locomotivele Roco din ziua de azi nu au asa de multe. La toate vagoanele de la seturi am inlocuit osiile cu unele de la Roco.

Primul set cu locomotiva BR 38 2-3 cu 5 vagoane de marfa.
Locomotiva a primit motor nou Mabuchi cu suport nou de la Piko( la Trennet au fost comandate doua , ca sa fie acolo) , motorul vechi era zgomotos si nu functiona bine in digital. , a fost trecuta in digital cu un decodor Uhlenbrock.

Al doilea set este compus din locomotiva BR 56 si tot 5 vagoane de marfa. Locomotiva a fost binenteles trecuta in digital ,remotorizata tot cu motor Mabuchi .

Cel de-al treilea set este compus din locomotiva BR 95 si trei vagoane de calatori.Locomotiva a fost trecuta in digital dar nu am remotorizat-o pentru ca, carcasa motorului este parte din sasiu si nu am stat sa fac mari modificari,o solutie ar fi sa comand alt sasiu .Pe partea stanga a venit cu contramanivela rupta dar am cumparat piesele de la Trennet doar ca nu au culoarea argintie dar asta se rezolva cu vopsea.
Vagoanele aveau culegere de curent si iluminare din fabrica cu becuri, am scos becurile si am montat banda cu leduri.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
BR 189 Railion cu 4 pantografe (multisistem) produsa de Piko. Cu toate ca nu sunt mare fan al electricelor, mai ales cele moderne dar locomotiva asta imi place ca este destul de detaliata pentru un Piko.

GFN

Well-Known Member
Zilele trecute, ruland putin cateva locomotive, am observat la doua locomotive BR 50 o problema.Spatele tenderului dupa iesirea din curba statea intr-o parte pe sina
Azi m-am uitat putin la locomotivele in cauza si am observat ca ultima osie a tenderului avea un joc axial prea mare si din aceasta cauza si problema.
Dupa ce am cautat prin cutia cu de toate , am gasit doua saibe din plastic care au fost taiate si introduse pe osie in spatele rotilor pentru a prelua jocul.
Operatia a fost facuta la ambele locomotive, tenderele se centreaza acum corect pe sina,iar interventia nu afecteaza cu nimic rulajul.

GFN

Well-Known Member
Roco BR 42 Ol tender , practic tot seria 41 dar cu tender pe pacura.Modelul fiind mai vechi a trebuit adaptat pentru digital, cupla Nem 652 si decodorul au fost montate in spatiul de sub capacul ce imita rezervorul de pacura.

GFN

Well-Known Member
O alta locomotiva seria 41 , model nou de la Roco inmatriculata DB ,cu cupla pentru decodor, lumini pe led din fabrica.

GFN

Well-Known Member
A venit in colectie prima locomotiva Marklin Hamo cod 8396, practic tot un Trix dar cu alt nume. Locomotiva este BR 96 017 DRG dotata cu decodor de posesorul de dinainte , dar o sa aiba parte de cateva modificari la decodor si motor , dupa ce or sa ajunga piesele.
Din cate am citit locomotivele seria 96 au fost facute in doua serii si daca o aveam pe cea Trix 22017 din prima serie am zis sa o am si pe cea din a doua serie ca sa fie treaba completa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bavarian_Gt_2%C3%974/4

Abia astept o dubla tractiune cu ele pe oval :evil:

GFN

Well-Known Member
Prima modificare a locomotivei BR 96(Marklin Hamo 8396) a fost trecerea la interfata MTC 21 cu decodor TOM , urmatoarea modificare va fi la motor, am comandat setul Marklin 60941 (rotor in cinci poli cu stator , perii carbune , bobine si capacul cu portperii).

Alta sosita este locomotiva Fleischmann BR 86 DRG cod 4088.
Locomotiva este cu interfata cu 6 pini ,doar ca a trebuit sa sacrific puntea pentru analog si sa o adaptez cu fire la un decodor Uhlenbrock sa trec in digital.

GFN

Well-Known Member
A venit kitul motor de la Marklin asa ca m-am si apucat de treaba.Operatia s-a incheiat cu succes ,locomotiva ruleaza muuuult mai bine la viteze mici si este un pic mai silentioasa , spun un pic pentru ca rotile dintate metalice tot zornaie dar nu mai face si motorul zgomot pe langa ele.
Practic acum ambele locomotive BR 96 sunt identice din punct de vedere mecanic si electric (electronic) asa ca va urma sa le scriu aceleasi Cv-uri in decodoare si sa le pun in dubla tractiune.

GFN

Well-Known Member
Mi-au sosit difuzoarele de la chinezi si cele doua decodoare zimo de la Trains addicted ,unul scris cu sunet pentru BR 18 201 ,celalalt cu sunet pentru BR 50 .
Problema cu difuzoarele este ca au impedanta de 8 ohmi si amplificatorul functioneaza la parametrii maximi pe 4 ohmi,asa ca a trebuit sa folosesc doua difuzoare legate in paralel in fiecare locomotiva.
La BR 50 am facut camera de rezonanta dintr-o piesa de Lego care a venit montata pe tavanul marchizei,iar la BR 18 201 am folosit difuzoarele cu camere de rezonanta de la T.A. un difuzor montat tot pe tavanul marchizei iar celalalt in tender.
Poze si filmulete.

[bbvideo][bbvideo]

Ultima editare de un moderator:

GFN

Well-Known Member
Am marit colectia cu o noua locomotiva Roco 63206 , BR 01 1001 DRG cu sunet din fabrica.
Nu sunt eu fan locomotive carenate pentru ca nu se vede mai nimic(roti, biele miscandu-se) dar totusi am zis ca merita de avut in colectie mai ales ca are sunet.Locomotiva fiind generatie mai veche cei de la Roco au montat decodor Esu Loksound V2 OEM cu doua difuzoare in cazan, fara prea multe sunete, dar nu schimb nimic la ea.
Cateva poze si un mic filmulet cu "doamna in rochie neagra de seara." :D

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Au venit doua module de sunet Dietz x3 incarcate cu sunete pentru BR 96, asa ca m-am apucat de treaba.
Mai intai am facut cutiute de rezonanta din forex de 1mm grosime pentru difuzoarele dreptunghiulare(11x15mm) , initial a vrut sa montez doua difuzoare dar nu incapeau ,apoi a inceput montarea in locomotive, totul a fost simplu a trebuit doar sa conectez conectorii si sa lipesc cablurile la difuzor.
Dupa ce m-am luminat cum se citesc si scriu Cv-urile pentru SUSI am configurat modulele, ce a iesit vedeti mai jos. :D

Ultima editare:

SSL

Active Member
Foarte frumos upgrade-ul!
Daca ai loc in marchiza, ar merita instalat un led pt cutia de foc. Dietz-urile dau un flicker foarte realist sincronizat pe sunetul aferent, folosind una din cele 2 iesiri dedicate.

Spor,
SSL

GFN

Well-Known Member
Multumesc pentru pont,pentru moment le las asa fara efecte speciale.mie imi pare bine ca nu se mai aud rotitele dintate cum zornaie

GFN

Well-Known Member
Am sonorizat locomotiva BR 01 196 DRG.
Decodorul este un Zimo MX 645 care initial a avut interfata Plux 22 dar l-am trecut la cupla Nem 652 cu cabluri.
difuzoarele montate 10x15 mm ,1W/8 ohmi ,sunt comandate de la chinezi iar cutiile de rezonanta le-am facut din forex de 1 mm grosime ,alte cutiute de rezonanta le-am facut din piese de Lego.Am incercat tot felul de marimi si forme pentru a auzi cu care reda sunetele mai bine.

GFN

Well-Known Member
Am pensionat vechiul tester pentru decodoare, nu pentru ca ar fi avut ceva, dar in ultima vreme am avut de-a face cu mai multe decodoare cu cuple Plux ,iar vechiul stand nu avea acest tip de conector.

Sus Jos