Adunate la HO.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
506
135
Bucuresti
YAHOO
contactless
Liliput BR 95 DRG cod 9500 a ajuns si cum un rau nu vine niciodata singur a mai ajuns si un Liliput BR 75 DRG cod 7501.
Una peste alta dupa atata timp care a trecut peste ele ambele locomotive sunt absolut impecabile ,cutiile in stare buna cu toate instructiunile chiar si garantiile, dar cel mai important este ca au si pungutele cu accesorii, mai ales BR 95 are o punga plina. Neamtul care le-a avut cred ca a uitat de ele si le-a descoperit de curand, urmele de degete care se vad sunt lasate de mine.
Testul de aspect l-au trecut cu nota 10 cu felicitari dar va urma sa vad cum va rula BR 95, de BR 75 stiu pentru ca am avut una la trecut pe digital si ruleaza impecabil.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
506
135
Bucuresti
YAHOO
contactless
Dupa cum spuneam ,testul de frumusete a fost trecut ,dar cand am testat locomotiva BR 95 am costatat ca schiopata destul de ciudat si mersul era sacadat, dupa ce am desfacut-o si m-am uitat la roti am observat ca la osia 4 roata de pe partea stanga era oarecum libera pe osie si se invartea in gol, am desfacut bolturile bielelor de la rotile 4 si 5 ,dupa care am blocat roata cu pricina cu Loctite 243 in pozitia corespunzatoare. am montat partial locomotiva pentru un test in sistem dc(cu bateria de 9 V), partial pentru ca va fi demontata iar pentru trecere in digital.
La al doilea test ruleaza perfect , fara schiopateli si poticneli.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
506
135
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am trecut Liliputurile in digital.
Desi motoarele par la fel nu sunt in interior, La BR 95 motorul este in cinci poli iar la BR 75 este in trei poli, prima am dotat-o cu un decodor Zimo iar cea de a doua cu un TOM.
Am sa fac si doua filmulete cum ruleaza dar pentru moment poze.
BR 95

BR 75

• Like
Reacții: cosmin78

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
506
135
Bucuresti
YAHOO
contactless
Poate ca am avut noroc , dar ambele locomotive ruleaza neasteptat de bine si silentios, cu toate astea nu vreau sa imi fortez norocul cumparand de acum Liliputuri.