Adunate la HO.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Liliput BR 95 DRG cod 9500 a ajuns si cum un rau nu vine niciodata singur a mai ajuns si un Liliput BR 75 DRG cod 7501.
Una peste alta dupa atata timp care a trecut peste ele ambele locomotive sunt absolut impecabile ,cutiile in stare buna cu toate instructiunile chiar si garantiile, dar cel mai important este ca au si pungutele cu accesorii, mai ales BR 95 are o punga plina. Neamtul care le-a avut cred ca a uitat de ele si le-a descoperit de curand, urmele de degete care se vad sunt lasate de mine.
Testul de aspect l-au trecut cu nota 10 cu felicitari dar va urma sa vad cum va rula BR 95, de BR 75 stiu pentru ca am avut una la trecut pe digital si ruleaza impecabil.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Dupa cum spuneam ,testul de frumusete a fost trecut ,dar cand am testat locomotiva BR 95 am costatat ca schiopata destul de ciudat si mersul era sacadat, dupa ce am desfacut-o si m-am uitat la roti am observat ca la osia 4 roata de pe partea stanga era oarecum libera pe osie si se invartea in gol, am desfacut bolturile bielelor de la rotile 4 si 5 ,dupa care am blocat roata cu pricina cu Loctite 243 in pozitia corespunzatoare. am montat partial locomotiva pentru un test in sistem dc(cu bateria de 9 V), partial pentru ca va fi demontata iar pentru trecere in digital.
La al doilea test ruleaza perfect , fara schiopateli si poticneli.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am trecut Liliputurile in digital.
Desi motoarele par la fel nu sunt in interior, La BR 95 motorul este in cinci poli iar la BR 75 este in trei poli, prima am dotat-o cu un decodor Zimo iar cea de a doua cu un TOM.
Am sa fac si doua filmulete cum ruleaza dar pentru moment poze.
BR 95

BR 75

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Poate ca am avut noroc , dar ambele locomotive ruleaza neasteptat de bine si silentios, cu toate astea nu vreau sa imi fortez norocul cumparand de acum Liliputuri.

• Like
Reacții: dcm

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
M-am jucat in limita timpului disponibil cu noua centrala, am testat-o pe toate conexiunile disponibile si functioneaza fara nici o problema ,doar trebuie sa ii faci corect setarile , functioneaza chiar si cu aplicatia Z21 de pe telefon/tableta, trebuie doar inlocuita adresa IP a z21 cu cea a Digikeijs.
Este un mic pom de Craciun cu toate ledurile care se aprind si clipocesc aratand starea device-ului, nu poate trimite pe Wlanmaus valoarea unul CV interogat dar il poate scrie asta indiferent daca este pe linia de programare sau cea principala.Ca sa poata trimite valoarea catre Wlanmaus mai trebuie sa cumpar modulul DR5088RC, in manual este specificat acest lucru.
Softul pentru calculator este extrem de usor de instalat si folosit , apare la deschiderea programului o centrala pe ecran iar ca sa intri in diferite setari dai clic pe etichetele de la conectori .

Ultima editare:

Mauritius

Well-Known Member
Trenulist
18 Feb 2008
437
2
Bucuresti
YAHOO
booggy_yo@yahoo.com
Centrala Digikeijs DR5000 poate sa scrie si sunete in decodoare ?

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Nu poate sa scrie sunete, este doar pentru comanda , control si automatizare.

anvo5555

Active Member
Trenulist
21 Feb 2016
89
1
41
Bucuresti
Interesanta, oricum. Seamana foarte tare cu succesoarea centralei z21 pe care o am acum. Chiar si simplul fapt ca are partea de wi-fi inclusa si nu trebuie inca un router separat, e un castig.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Iata ca dupa ce am lucrat la acea locomotiva Rivarossi BR 59 , mi-am facut curaj si am luat si eu o locomotiva la fel dar alt cod 1303.
Dupa cum se poate vedea locomotiva este tot ceva de genul uitata in sifonier acum 20 de ani si apoi regasita si vanduta acum, locomotiva nu cred ca a rulat dupa cum arata rotile si gumelede adrenta, punguta cu accesorii este nedesfacuta , probabil o voi desface eu sa montez accesoriile ca se vad urat gaurile unde trebuiesc montate .

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am marit colectia cu inca o locomotiva BR 59 de la Rivarossi , de data aceasta modelul cu seria 1314 ( BR 59 015 ). Desi este acelasi model sunt totusi cateva diferente intre ele, dom de abur mai mic , compresor diferit , si un rezervor pe care modelul acesta nu il are din fabricatie.
Locomotiva este completa , cu accesoriile sigilate in punguta ,totusi trebuie facuta o mica revizie , unsa si inlocuite gumele de aderenta , singura problema este acel burete din cutie care a inceput sa se macine si lasa o gramada de mizerie pe locomotiva , trebuie inlocuit.
Vor fi ambele trecute in digital cu decodoare TOM cu setari identice pentru a putea fi eventual puse in dubla tractiune.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Cele doua locomotive BR 59 au fost trecute in digital cu decodoare TOM cu cupla cu 8 pini cu setari identice la CV-uri si tot tacamul dar din pacate nu le pot pune in dubla tractiune pentru ca in fata nu sunt prevazute cu portcupla.
La locomotiva BR 59 015 a trebuit facuta o mica revizie pe langa digitalizare(gresata, inlocuite gumele de aderenta).
Rulajul este perfect dupa cum se poate observa si in filmare.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Acum ceva vreme am avut in colectie un BR 57 Roco inmatriculat DB dar eu cum am o slabiciune pentru epoca 2 DRG , l-am vandut urmand sa caut o alta locomotiva seria 57 DRG ,orientandu-ma catre cea cu codul Roco 43222 .A trebuit sa astept ceva , unu pentru ca nu prea se gasesc si al doilea pentru ca ce aparea erau cu diverse probleme , Intr-un final am gasit un neuwertig cum zic nemtalaii, locomotiva este impecabila , accesoriile in punga nemontate, toate pliantele si cutia in stare excelenta
Voi reveni sa va prezint operatiunea de trecere in digital care va fi interesanta tinand cont ca spatiul din tender este destul de limitat.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Multumesc Mircea.
Chiar nu am bagat de seama greseala de montaj, am sa remediez problema cand ma apuc de trecerea in digital.
La trecerea in digital am sa folosesc decodor TOM si cel mai probabil am sa frezez carbunii pentru a face loc decodorului, iar tenderul si cazanul vor ramane cuplate permanent.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
De pe site-ul Bimmelbahn24 a sosit pentru colectie locomotiva BR 18 DRG Roco cu codul 69361.
O sa fie un pic de munca la ea pentru ca este in AC dar nu este problema pentru ca la Roco rotile nu sunt in scurt, doar trebuie separate lamelele culegatoare .Totusi va trebui sa comand alte roti alergatoare si pe cea purtatoare pentru ca acestea pentru AC sunt mai late si nu imi plac cum arata ,apoi neaparat pe viitor va trebui dotata cu sunet.
Voi reveni cu poze cu operatia de conversie din AC in DC

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
Habar n-am , poate or merge strunjite dar pentru 15-17 € cat ma costa 3 osii , nu imi bat capul cu ele.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
568
209
Bucuresti
YAHOO
contactless
BR 18 DRG a trecut prin chinurile operatiei de conversie la DC.
La tender am intrerupt pe placa un circuit care punea in scurt lamelele culegatoare iar apoi am refacut o trecere care reface circuitul de la cupla NEM 652 catre sina stanga si cupla de trecere catre cazan, tenderul a ramas desfacut pentru ca maine ii voi monta un nou decodor TOM , decodorul cu care a venit locomotiva este un ESU V 1.22 pentru marklin care nu cunoaste sistemul DCC.
La cazan pe placuta cu cablaj imprimat am gasit si intrerupt traseul care pune in scurt rotile, demontat patina de pe burta si mutat cablu de alimentare pe circuitul de la sina de pe stanga.Cazanul a fost montat la gata , maine dupa ce vine decodorul si il montez, locomotiva intra la probe de parcurs pe circuit.

Ultima editare:
  • Like
Reacții: anvo5555