• Forumul este in proces de upgrade!

Adunate la HO.

GFN

Well-Known Member
Va prezint si eu adunatura mea de trenulete la HO
Microbul trenuletelor il aveam de cand eram mic, acesta. a stat in stare latenta pana in 2010 cam prin iulie cand am fost la un amic cu treaba la masina dupa ce am terminat mi-a aratat diorama lui in constructie, atunci s-a reactivat virusul si am inceput sa strang incet, incet trenulete la scara HO .
Prima achizitie a fost start setul Piko Alex dupa care au urmat restul.
Din poza lipseste vagonul Alex Treff

O alta garnitura macaraua de la roco tractata de locomotiva LW 203 Roco

Garnitura OBB , RH2048 Roco cu vagoanele din start set

Garnitura DR , locomotiva BR 114 Roco

Garnitura SBB-CFF_FFS locomotiva G1700 piko

2 garnituri DB cargo locomotive BR294 si BR204 pe langa vagoanele din poze mai am cateva cu prelata si gondole care nu am stat sa le mai scot de prin cutii.

Ultima garnitura este militara si este compusa din locomotiva Br 204 Roco cu 6 vagoane platforma cu tancuri Leopard

Sper ca v-au placut ,o sa revin si cu alte poze cu restul de material rulant .

GFN

Well-Known Member
BR 290 Roco modelul vechi dar cu motor in 5 poli, interesant este ca in loc de articulatie sferica la cardane are niste arcuri care permit inscrierea boghiului in curbe.
Am uitat sa precizez ca toate locomotivele sunt digitale.
You do not have permission to view link Autentificare sau înregistrare acum

GFN

Well-Known Member
Mare sarbatoare , citind in catalogul Fleischmann ca se implinesc 50 de ani de existenta a locomotivei BR 120 "Taigatrommel " am zis ca se cuvine sa sarbatorim cum se cuvine si sa adunam toate rusoaicele din colectie la un mic party pe oval.

GFN

Well-Known Member
BR 50 DRG Roco cod 43300

BR 55 DRG Fleischmann

BR 58 DRG Roco

BR 62 DRG Liliput

BR 52 DR Roco

BR 23 DB Roco

BR 290 DB Roco

BR 142 DR Ludmilla Roco

Br 18 201 DR Roco

GFN

Well-Known Member
Dupa ce am mai adaugat doua sine pentru garare la turnanta am zis sa golesc un pic vitrinele de aburoase si sa populez layout-ul.Din pacate nu au incaput toate locomotivele cu abur :( , mai aveam cam 15 pe margine care asteptau sa le vina randul, poate data viitoare.Pacat ca nu am spatiu pentru o diorama :( .

GFN

Well-Known Member
Multumesc ALX si tie cat mai multe CFR-uri situ ca esti fan .
Pe loganclub nu am mai postat cine stie ce pentru ca nu am mai facut nimic la masina si nici probleme nu am avut cu ea.

ALX

Well-Known Member
Nici eu. Dar mam pus mai serios pe trenuri, urmeaza diorama. Tu le ai pe toate locomotivele cu sunet?

GFN

Well-Known Member
As fi vrut eu sa le am cu sunet pe toate dar ma multumesc momentan doar cu 3 (BR 44, BR 56 si BR 91).
Mai am in plan sa o dotez cu sunet pe cea verde(18 201) care este preferata mea.

ALX

Well-Known Member
Pai spor la colectionat decodoare cu sunet. Mie asa imi este de ciuda ca nu sunt locomotive cu abur CFR, ca tare mult imi doresc sa am si locomotive cu abur cu sunet :( .

GFN

Well-Known Member
Poti sa cumperi locomotive cu abur care se pot ceferiza si sa vorbersti cu colegii care se ocupa de asa ceva sa te ajute, doar ca ajungi la niste scoruri de iti piere cheful.

ALX

Well-Known Member
Chestia cu ceferizarea e ca dupa parerea mea nu am vazut una care sa semene cu ce ii de fabrica. De aia nu am investit in asa ceva.

GFN

Well-Known Member
BR 051 520-5 Roco cod 43305 tractiune in tender si cazan prin ax cardanic , momentan este in sistem analog dar cand va fi timp o voi modifica pentru digital, si vor fi montate cateva din accesorii.

Sus Jos