Rail161

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Daca ai adobe Acrobat da-i sa printeze din CAD sa printeze cu imprimanta ADOBE PDF selectata si iti face un document PDF.
Salvata PDF se poate resalva JPG tot cu Adobe Acrobat fie ca e prifi sau nu.
Tot din CAD la salvari cred ca ai optiunea JPG sau GIF si, avand in vedere ca AUTOCADUL deseneaza la scara 1:1, cam realizezi ce poza iese, poza ce trebuie sa o prelucrezi, micsorezi, ca sa o poti pune la gazda fotografiilor, respectiv pe forum,
 
A doua metoda nu merge, da acelasi rezultat ca inainte, si mai e si bmp.
Am incercat prima metoda si a mers.

Mai trebuie sa umblu la dimensiuni, ca sa fie mai lizibil.

P.S.: La printarea in autocad, cum pot sa intorc foaia de la verticala la orizontala, ca acum a trebuit sa intorc desenu ca sa-mi incapa pe foaie.

Inca o varianta:
 
Radu,

Problema pe care ai ridicat-o tu este reala. Eu lucrez in Nemetschek si ca sa scot desenul pe care il pun pe forum la o rezolutie mai buna, tot ce pot face este sa dau "print screen" pe bucati si pe urma sa"asamblez" bucatile.

Dar asta este ca si cum ai asculta muzica inregistrata digital, si redata apoi pe iesirea "analogica"!

Avantajul mare al desenelor in AutoCAD sau Nemetschek este tocmai acela ca obtinem un desen vectorial la scara 1:1, si ar trebui profitat din plin de acest avantaj.

Una este o imagine bitmap, si alta este un plan printat direct din program la orice scara doresti, cu conditia sa ai o imprimanta care sa realizeze marimea respectiva!

Ideal ar fi sa gasim o modalitate prin care sa putem face schimb de fisiere direct in formatul .dwg. Eu nu am AutoCAD pe computerul meu, insa Nemetschek-ul meu poate converti un desen in acest format si poate sa "importe" un .dwg (daca este facut pentru R14) sau un .dxf, deci putem schimba fisiere in acest format, si are avantajul ca putem lucra direct cu ele in marimea reala. ;-)
 
Pot spune ca ai prgresat si arata chiar bine.

Nu trebuie sa te sperie alte tipuri de salvari decat JPG.
Cu banalul PowerPoint, daca nu ai alt program, poti transforma in JPG.

Incearca atunci cand salvezi JPG sa introduci rezolutia cea mai mare, progresiv evident, care o permite la prelucrare PC-ul tau.
Si mai fa o mica schimbare in prezentare:
-pune vederea laterala pe o singura pagina, fara altceva in afara cotelor care acuma lipsesc;
-grupeaza desenele mici: vedere frontala vagon si boghiuri pe o alta pagina evident adaugand cotele.
In acest fel poti obtine la salvare o rezolutie cat mai mare.

Legat de formatul dwg eu desi nu am CAD-ul am posibilitatea sa vad desenele si sa le printez.

Te astept cu noi incercari de postare sa-mi spui care varianta este cea mai buna si spor la lucru la definitivarea planurilor.
Este o lucrare de exceptie si atunci cand termini de lucru propun sa pui tot materialul la rubrica "planuri pentru material rulant"

Spor!
 
In paralel, postez o prima idee de diorama.



Linia simpla o sa vina sub gara, printr-un tunel ce va incepe de la jumatatea curbelor.
Din lipsa de macaze, linia e pusa aproximativ, si macazele sunt "simulate". :D
Intai o sa incerc sa fac niste module pentru fotografie si abia apoi ma voi apuca de asta.
 
Nu este rau ca ii faci interiorul dar atentie sa nu se vada toate grinzile ca nu o sa dea bine.
Mai poti adauga, parca am vazut o imagine pe forum, un pupitru de urmarire si comanda pentru trafic, daca o sa fie mai apropae de zilele noastre, sau sa figurezi comenzile manuale pentru semnale si macaze, vezi o idee la "Actionarea manuala a macazelor".
Nu inchide pana nu pui si 1-2 prichindei pe acolo care sa "lucreze".
 
@Radu 161
Toata stima petru realizari!!! tine-o tot asa... :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Pentru conversie in PDF exista "PDF Redirect" caree free (dai cautare pe google). Instalat, creeaza o imprimanta virtuala vizbila in toate programele cu optiunea print. Dai print normal, si mai departe te lasi ghidat de instructiunile specifice programului. Rezolutia se apropie de cea a imaginii printate clasic.

Succes la toate!!!!!!
 
Multumesc :)
M-am gandit si eu la faza cu pupitrul, dar nu eram foarte convins, dar cred ca o sa-l pun. Si omuletii sunt in schema, dar momentan nu exista.
Grinzile alea nu se vad, sunt deasupra geamurilor. Am invartit casa pe toate partile si tot nu se vad. Sunt foarte pretentios la detalii... facultatea e de vina.
Cu pdfurile am rezolvat, ramasese problema postarii lor, pentru ca jpgurile nu dau suficiente detalii.
 
Am achizitionat si eu un set de cusete si vagon clasa a2a. Cum sasiul vagonului clasa a2a ma zgaria pe ochi din cauza culorii, m-am decis sa-l fac negru.



Am continuat imbunatatirea vagonului lugoj, clasa 1+2.
Deocamdata, rezervor de aer si pompa de frana. La exterior au mai ramas scarile (care sunt legate de o alta ambitie a mea :| ), dupa care urmeaza interiorul.



Si un update la colectie:
 
Mi-am realizat si ambitia de care ziceam: un elevator pentru vagoane. O sa-l folosesc mai ales cand lucrez cu vagoane ce au detalii fine sub sasiu.
Urmeaza si o vopsire pentru a-i da un aspect realist.




Pe aceasta cale ii multumesc lui alexvusdea pentru ajutorul acordat la achizitionarea materialelor.