Portal tunel versiunea 2

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu cred ca merita efortul sa faci caramizi pe foam, nu vei obtine rosturile dorite. Ai putea sa continui tot pe placa de rigips.
Balustradele nu le poti face din profil de 2x2, ar insemna 174 mm reali....poate profile de rezistenta ale tablierului, diagonale etc.
 
prea multa teorie pentru un portal de tunel, indiferent versiunea. asa vei ajunge la 2.1, 2,n , 3infinit. Daca chiar ai chef de bibilit ca un chinez batran recomand ( parca as fi doctor in reteta de portal :D ) ABS sau Komatex de 2-3 mm astfel: tai fasii de 2cm latime, pe lungimea colii . Apoi crestezi blocurile de piatra la ce dimensiune crezi ca te tine mai aproape de real si le lipesti folosind un ''mortar'' amestec praf ciment aracet, eventual apa si tot eventual daca doare tare, vopsea :D Apoi vezi ce scoti pe piata si anunta si la noi! Hai, la cutter ca-i tarziu si nu ai zidit nimic azi!
 
nu mi-am propus sa trec de topicul ver. 2, pe asta l-am creeat pentru ca am considerat ca e diferit fata de primul si mai mult decat atat, pentru ca este o creatie de la zero. cit despre ABS sau Komatex astept sa pun mana pe niste astfel de materiale. dupa cum am spus si mai sus in topic, se pare ca m-am lipit de 2 coli de materiale care, din pacate, se pare ca nu ma ajuta prea mult la subiectul in cauza... dar tinand cont ca nu cer de mancare, or fi ele bune la ceva, in viitor.

p.s. am zidit, dar n-am apucat de pus poze....
 
cosmin78 a spus:
K-line-ul este si el bun la ceva.

http://www.009.cd2.com/members/how_to/nouaillier_a.htm

pai atunci l-as putea folosi la zidul de sustinere laterala a portalului sau la pilonul unui pod.... :?: :?:
 
Vezi la ce se adapteaza cel mai bine.Dupa mine, merge sa faci ziduri cu tencuiala cazuta si caramizi la vedere...
 
obiwan a spus:
Hai, la cutter ca-i tarziu si nu ai zidit nimic azi!

Ghiata a spus:
Pai ... ... " sari " cu pozele

la cererea web-ascult-cititorilor... atasez stadiul lucrarilor, care se apropie cu pasi repezi de final (evident, depinde si de timp)...

am terminat si de rostuit (cred ca prin stadiul acesta l-au vazut si colegii din Timisoara la ultima intalnire)



acum si cu hartia data jos de pe partile superioare




incepe vopsirea, prima mana, culoarea de baza, pensula subtire, rost cu rost... piatra cu piatra...



si brusc, (dupa vreo 2 zile) e gata prima tura de vopsea...





urmeaza partea de fineturi, tusele de culoare, etc...

p.s. o intrebare, oare partile laterale, nivelul -1, pietrele laterale in relief, sa le vopsesc intr-o culoare curata (alb/negru) sau sa le fac la fel cu restul portalului?

p.s.s. vreau sa incerc si o tenta de prelingere de apa pe unele pietre, plecand din partea de sus a portalului... am idei... o sa vedem ce iasa...

p.s.s.s.ssssss ca e tarziu deja = criticile sunt binevenite, precum si sugestiile
 
Pentru prelingere apa trebuie sa scurgi lac diluat pe acea portiune.

Rosturile au ramas cu pete albe care atesta faptul ca nu ai lucrat in profunzime. De aceea prima mana se da mai apoasa daca esti pe dilutie apa. In cazul in care folosesti ca solvent diluant, trebuie probata starea dupa imbibare. Pentru a pune in evidenta contrastul dintre pietre si rosturi vei lucra din ce in ce mai pe uscat, cu nuante inchis spre deschis sau invers; sunt o groaza de scrisorele pe tema asta , cauta.
La baza portalului daca vrei tuseaza un verde inchis in profunzime ( muschi si licheni batrani ) si apoi aplica un verde-galben crud, mai atenuat, pentru a imita biologia tanara.

Hai, ca e tarziu si nu ai pensulat destul!!! spor!

http://i285.photobucket.com/albums/ll67/vali362006/DSCF3722.jpg
 
referitor la rosturi, am observat si eu ca au ramas "albituri" dar la ora aceea inaintata din noapte, m-am axat pe terminarea primei vopsiri. in week-end, cind timpul este mia generos cu noi, voi aprofunda si retusa acele greseli.

mi-am insusit critica.... :oops:
 
eiii... dragii mei colegi de forum... am ajuns si la rezultatul final (evident, nu va fi final pina nu primesc criticile si "ok"-ul vostru)

insusindu-mi criticile anterioare, am purces rost cu rost, piatra cu piatra, pensula cu pensula, sa remediez punctele albe... nu stiu daca se vede din poze, dar credeti-ma pe cuvant ca am stat 2 ore doar sa "bibilesc" punctele albe ramase de la prima vopsea... am reusit, probabil in proportie de 98,87%...



dupa retusurile de rigoare, am inceput partea de fineturi, finalizarea prin culoare a portalului. am folosit 5 tonuri de culoare (de la negru la alb) trecand peste faptul ca teoretic alb si negru nu sunt culori....



si rezultatul final este acesta:




cam aceasta a fost povestea celui de al 2-lea portal (de fapt al 3-lea, caci primul a murit devreme si a ramas doar de teste). vor mai urma portaluri pentru linie in curba, dar nu o sa va mai plictisesc cu ele. oricum va ramane in atentia mea testul pe polistiren extrudat.

pina atunci, va multumesc pentru sugestii, critici si faptul ca ati urmarit aceasta incercare de a face ceva din altceva.....

p.s. as vrea sa mai dau o tenta de "vechi" in sensul de niste pensule fine, verticale, care sa imite scurgerile de apa..... nu stiu cum inca, dar ramane sa testez....
 
daca vrei sa-i imprimi un aspect din vechime, rupe suprafata la cateva pietre, restul se vace din vopsea. O chestie care cred ca te-a pus pe ganduri: straturile repetate de vopsea duc la rotunjirea spre uniform a suprafetei blocurilor de piatra, ca si cum s-ar eroda prin frecarea cu apa, intr-un rau; trebuie sa zgarii suprafata zidariei, incearca cu un smirghel. apoi baga in fisuri ceva inchis , maro sau negru.
 
Imi place ce a iesit ! Are un aspect de fabrica , daca tie iti place asa asta este cel mai important, daca insa vrei sa il faci ca si cum ar fi rupt de realitate trebuie lucrat cam cum a zis Obiwan. Oricum, pentru a definitiva un intreg loc iti mai trebuie parapetii laterali , poate fi si unul singur, sina, terasament si ceva vegetatie pe sus si pe jos.
Daca acorzi maxima atentie la aceste cateva elemente s-ar putea sa fi surprins cand vei face o poza si sa constati ca e "rupt din realitate"
Spor la modelit si astept in continuare evolutia lucrarilor tale .
 
@obiwan:
in a 2-a poza postata mai sus, se vad vreo 2-3 pietre "rupte" nu ca asa am vrut eu ci ca asa au iesit din anumite mici erori de cioplire. care evident nu m-au deranjat. cit despre suprafata, tinand cont ca la prima versiune chiar a iesit aproape lucioasa, de data asta am lasar rugozitati pe pietre. dupa vopsire s-au mai estompat (din pacate nu se observa in poze, dar inca exista). o sa mai incerc sa scot in evidenta acest lucru.

@sogard:
acest portal (si cel de dinainte) vor fi inglobati intr-o viitoare mini-diorama foto, evident ca urmeaza si parapetii laterali (acuma stau sa ma gandesc daca sa-i fac tot din rigips). urmeaza si un pod metalic simplu... dar deocamdata trebuie finalizat portalul...

sunt pe principiul de facut un singur lucru la un anumit moment.
 
smotocel a spus:
sunt pe principiul de facut un singur lucru la un anumit moment.

Asa da !

Acum , daca te-ai obijnuit si cunosti cum se lucreaza cu rigipsul poti foarte bine sa continui tot pe asta. Pe de alta parte daca iti place sa experimentezi incearca sa iti faci pe o suprafata plana de plastic o forma ingradita cu ceva material de sacrificiu si sa obtii o forma in care sa torni ipsos. Evident forma sa fie dupa forma pe care vrei sa o aiba zidul de sprijin de la tunel.

Uite aici cateva incercari facute de mine cu mult timp in urma : http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2708&highlight=tunelul

Poate te ajuta la ceva.

Un singur sfat am , nu incerca sa faci ca mine blocuri intregi pentru ca iti va fi imposibil sa gravezi in spatii asa inguste (colturi).
 
da, link-ul de mai sus l-am cetit de ceva vreme, ma gandeam, cum a mai sugerat cineva, la o varianta de matrita din silicon (va ramane in atentia mea dar nu in momentul acesta, pentru ca inca sunt la faza de experimente).

de fapt, mi-a mai venit o idee: daca tot arata prea "tabla de sah" prima versiune de portal, o sa imi fac mana pe el cu sugestiile lui @obiwan (cel putin la acela nu mi-a placut nici mie cum a iesit culoarea finala).

cit despre gravatul in colturi, am aflat deja pe pielea mea cind am ajuns sa gravez la nivelul -2.

p.s. si ca sa demonstrez ca mi-am insusit si criticile, o mentionez si pe cea a lui @chickengeorge referitor la piatra de bolta (facuta la ultima intalnire), care lipsete de la ambele variante de portal. va fi cu siguranta la cel in curba.