Propuneri pentru forum.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
leon-gr a spus:
buna seara catre administratie!!!

ma gindeam,sa fac o mica propunere....de fapt sint asa mai nou pe aici si scuzati-ma daca fac o greseala, dar...nu cumva se poate deschide o pagina de...hai sa spunem "chat"?...
eu vad in stinga o multime de suflete pe acolo si ma gindeam ca pe undeva, cumva sa putem sa schimbam o vorba in direct!!!
d-voastra ce ziceti?

Pai eu zic ca este exact ce ne lipseste :D

In concluzie, sunt pentru contra 8)
 
CORTEXEDGE!!!
:D eu mi-am luat pustoica la vremea mea,am lasat-o la vremea ei si am gasit una noua...problema este ca am cam amestecat iubirile...ea a plecat si eu am ramas...cu trenuletele...80 m2 de casa plina de sine...cit despre trenulete...m-ai am de lucrat la sectia de miscare,infractructura si material rulant (daca vin hotii noaptea vor calca pe trenulete (mi-am pus sistem de alarma)...inca nu m-am prins ce-i cu photobuchetul asta dar voi vedea in curind...si sper sa vedeti si voi!!!
 
Salut,
ca sa ajunga la urechile tuturor :D :

Pe perioada 1-5 septembrie rubrica de vanzari a forumului lokomotiv va fi inchisa.

Incepand din data de 5 septembrie va intra in viguare un nou regulament de functionare a rubricii de vanzari, iar rubrica va fi redeschisa.

Acest regulament va fi publicat in zilele urmatoare.
 
Salutare tuturor,
Doresc sa propun si eu ceva... Imi cer scuze daca am postat gresit acest anunt sau s-a mai vorbit despre asta (sincer nu am avut timp sa caut in multitudinea de posturi)... Propunerea este ca atunci cand oricine sterge mesajul oricui din orice motiv, autorul mesajului sters sa fie notificat cumva. Este un minim de efort pentru a acorda utilizatorilor dreptul de a fi informati. Ar mai fi ceva de adaugat, ca si in cazul modificarilor unor posturi (mesaje) de "interes national" (ex:modificarea unor reguli din forum) fiecare utilizator sa fie informat cumva. (Poate o solutie ar fi ca in loc de poza de sus, de langa "Bun venit pe forumul Lokomotiv !" sa apara timp de o saptamana un mesaj mare si rosu : "S-a modificat regulamentul!") Oricum... asta a fost propunerea mea... solutii sunt... decizia este a administatorilor...
Parerea mea este ca acest forum este cel mai bun din categoria lui si ar fi pacat ca utilizatorii lui sa nu poata afla lucrurile care ii influenteaza in mod direct.
 
Salut,

@Retsam nu vreau sa spun ca propunerea ta nu ar fi buna, insa ar fi pacat ca pe prima pagina sa apara astfel de informatii, pana la urma suntem un forum despre trenuri, nu despre regulamente, reguli si conditii. Regulile sunt o necesitate pe orice forum, insa nu trebuie sa apara pe prima pagina. Intotdeauna cand au aparut modificari in regulamente, ele au fost anuntate din timp si useri au avut timp sa si le aduca la cunostinta, pana la urma cine doreste sa fie informat se informeaza,
in general lumea nu citeste regulamentele pana cand "se arde" si ma indoiesc ca cei care sunt indiferenti le vor citi chiar si daca le apar in fata.

Multumim pentru interes.
 
Intrebare mai mult decat propunere: cum pot sa urmaresc threadurile unde am postat, un fel de "list subsciptions"? e un pic cam incomod sa stau sa caut mereu threadurile pe unde am postat, plus ca poate mai si uit....
 
manlif2_0 a spus:
Intrebare mai mult decat propunere: cum pot sa urmaresc threadurile unde am postat, un fel de "list subsciptions"? e un pic cam incomod sa stau sa caut mereu threadurile pe unde am postat, plus ca poate mai si uit....

Simplu, in josul paginii ai optiunea "Marcheaza acest subiect pentru urmarirea raspunsurilor"
Bifeziu si gata :D
 
oooooooookkkkk.......................... si mai departe cum le urmaresc? primesc mail care ma anunta (un pic cam enervant) sau cum fac sa vad daca au aparut posturi noi? sunt obisnuit cu versiunea cu link pe forum "user cp" unde imi arata mereu cand s-a postat mesaj nou pe unul dintre threadurile pe care le urmaresc, sau link list subscriptions in categoria user info.......

Multumesc
 
as dori sa va propun urmatoarele...fiecare membru sa primeasca "bile" albe sau negre,in functie de natura posturilor.astfel,cei care contribuie la tematica forumului(modelism,reportaje,informatii valoroase,fotografii etc.) revenindu-le aceste "bile" albe,proportional cu aportul adus(1 bila,2,3 etc,in orice caz,un numar mic,sau chiar stele,ca la hoteluri sau generali,cum vreti :p )...
unde vreau sa ajung....la bilele negre,la acele puncte negative primite pentru mesaje injurioase,jignitoare,rautacioase sau pur si simplu mesaje care nu sunt deloc "friendly" si care nu au ce cauta aici.la un anumit numar de puncte negative,bile negre, userul respectiv sa fie banat pe o perioada anume ,iar in caz ca "recidiveaza" sa fie banat permanent.

ca o parere personala,sunt din ce in ce mai scarbit de cantitatea crescanda de gunoaie ce intra sau se scrie pe forum,ce imi taie tot elanul (si cred ca nu numai mie) de a mai posta ceva din cele realizate, de a impartasi vreo informatie sau de a raspunde unei simple intrebari pusa de un incepator.

stiu ca cele propuse de mine mai sus necesita timp din partea moderatorilor,insa cred ca forumul asta (inca) merita un pic de atentie,de intretinere...
 
Sunt de acord in totalitate cu cele povestite de cosmin78 mai sus, in momentul in care vezi atata mizerie, aproape ca iti piere pofta de lucru, daramite sa mai arati si altora ceea ce faci. Scriu aceste randuri deoarece am vorbit recent cu oameni din tm, inscrisi pe acest forum care imi impartasesc parerea, fiindac au ajuns si ei la saturatie datorita balacarelilor care parca nu se mai termina.

Chiar nu-mi face placere sa citesc cele postate de cei care scriu din dorinta de manifestare a unor deviatii maladive sau pentru ca nu ceva mai bun de facut, dar vrand nevand ajung si prin rubricile respective. Chiar daca nu se va recurege la un sistem de bile albe, negre, sau de alta culoare cred ca se poate practica banarea rapida a unor astfel de indivizi, care evident vor scrie ulterior sub alt pseudonim, aruncand din nou cu mizerii, si vor fi din nou banati. Evident e mai mult de munca pentru admini, care nu au nici o vina, culmea ei facand o treaba buna prin mentenanta acestui forum, dar asta este societatea in care traim. Mizerii am mai vazut scrise, dar in momentul in care se ajunge la amenintari cred ca deja se incalca legea nu doar codul bunelor maniere.
 
Din cate imi aduc aminte am vazut pe unele forumuri (ce-i drept, sigur nu erau phpbb, dar posibil sa existe un plugin si pentru tipul asta de forum) un sistem de rating numit 'reputation' dar din cate imi aduc aminte puteai doar sa adaugi 'bile albe'. Sistemul in sine nu-i rau deloc, dar problema e alta (ca doar lucrez in it si am o predilectie pentru worst case scenario): ce faci daca gigi vrea cu tot dinadinsul sa ti-o traga, isi face jde conturi si se apuca sa-ti dea bile negre de nu le poti duce. Solutia ar fi ca la google, ca sistemul sa fie cumva in functie si de reputatia celui care da bile. Cu cat e mai 'reputat', cu atat sa conteze mai mult (vezi iarasi cine stie in mare cum functioneaza rankingul lui goagal). Teoretic totul e frumos si bine dar cine se apuca sa implementeze asa ceva ? Plus ca, fiind romani, asta e, aici ne-am nascut, sigur vom avea noi motive de comentat sa dam jos sistemul peste vreo 2-3 saptamani, ca vorba aceea, 'cooperativa munca-n zadar'.
 
Salutare,

intr-un forum ideal ideea este buna. Dar punerea in practica ridica cateva probleme:

1. Deja admini sunt pana peste cap ocupati sa faca curatenie dupa tot felul de nebuni. Sa acorzi bile la 1000 de useri este munca de negru.
2. Au sa apara discutii si acuze legate de acordarea bilelor pentru ca operatiunea poate fi destul de subiectiva (si asa suntem acuzati de cenzura :) )

Eu personal raman la parerea ca e mai bine sa taiem in carne vie, si sa se stearga fara discutie ceea ce este pe langa specificul forumului. Mai bine 4-5 suparati ca sunt cenzurati (oricum nu aduc nimic util) decat un forum plin de ineptii