Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Re: sfat

<r><QUOTE author="rally"><s>
rally a spus:
</s>Salut Diamond !<br/>
....<br/>
Baietii de la Cluj n-o sa te respinga daca n-ai nici un trenulet , si cum vor s-o puna de o asociatie / club , orice nou venit e binevenit <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <br/>
rally<e>
</e></QUOTE>

Absolut !<br/>
<br/>
Daca nu ai trenulete poti veni cu pisica, daca nu ai nici pisica poti veni si numai cu voia buna!</r>
 
Salut tuturor membrilor feroviari de pe acest forum ! :D

Sper sa ma primiti si pe mine in randul vostru :D , desi din pacate sunt incepator 99.99%. 0.01% pot spune ca am ceva cunostinte in randul trenuletelor prin faptul ca am de aproape 20 ani un start set TT, care din pacate nu prea mai functioneaza... sinele sunt acoperite cu un fel de rugina, locomotiva nu mai merge... a fost si pe la reparat insa nu s-a putut face nimic... ca sa nu mai lungesc discutia pe acest thread (sa nu se supere rally pe mine :) ) o sa postez pe alte threaduri sau chiar voi descide unul nou, deoarece am mai multe nedumeriri pe ce scara sa continui (TT / H0 ) si daca e absolut necesar sa trec pe digital in ideea in care as dori sa folosesc mai multe trasee si locomotive.

Nu in ultimul rand, felicitari lui rally pt acest forum, dar si pt site-ul de unde se pot cumpara machetele si accesoriile. :D
 
salutari

<r>Salut TGV si un sincer " Bine ai venit " !<br/>
Multam pt laude <E>:oops:</E> <E>:roll:</E> <E>:D</E> <br/>
Cred ca daca ai destula rabdare sa parcurgi topicurile pe tema digital si sondajul 12-16 mm , vei avea destule info ca sa te hotarasti pe ce scala mergi si ce posibilitati exista acum la PIKO si MEHANO.<br/>
Succese !<br/>
rally</r>
 
Ok. Mersi de sfat. O sa citesc ce mi-ai recomandat.

Si multam ca ati acceptat in randul vostru un incepator :oops: , deoarece zilele acestea am mai citit cateva din subiectele legate de trenulete si se pare ca am multe de descoperit si invatat, dar ma bucur ca am de unde si de la cine sa invat. :D
 
SALUT PRIETENE TGV! bun venit in mijlocul nostru! si eu provin din rindul celor care au fost pe 12 mm. am trecut de ceva vreme pe 16 mm. si sunt foarte multumit. dezavantajul ecartamentului 16 mm este ca nu te mai poti desfasura asa de bine in casa datorita dimensiunilor mai mari, dar ai avantajul unor produse mai frumoase , mai complete in detalii, mai apropiate de realitate si de ce nu, deocamdata, in tara noastra, de o oferta mai bogata, acest ecartament fiind mai bine reprezentat de diverse magazine ( fie ele si virtuale), care au aparut, nu de mult timp in diferite orase din tara. in ceea ce priveste digitalul, asta depinde de cit de bine stai cu banii si de cit vrei sa te extinzi... daca vrei sa ai si o colectie satisfacatoare de material rulant, si nu ai suficienti bani (cazul meu, de pilda), eu cred ca nu trebuie sa mergi pe sistemul digital. daca vrei doar o diorama(de apartament) si 2-3 garnituri (sau mai multe dar folosite pe rind), poti lucra in sistem digital... oricum eu iti doresc succes! pentru mai multe informatii legate de oferta de trenulete, te sfatuiesc sa te uiti pe acest site, la tema ,, linkuri utile"!
TE SALUT!
 
Iti multumesc pt informatii Dorin.

Apoi mai mult ca sigur voi alege scara H0, deoarece intradevar mi se pare mult mai detaliata si cuprinde si foarte multe produse pe care la scara TT nu prea le gasesti la noi sau sunt foarte scumpe. Singurul lucru, de care imi pare rau, este acela ca imi raman 5 vagoane (3 de calatori + 2 de marfa) de la vechiul meu starset TT pe care nu le-as putea folosi pe scara H0. Dar in viitor, daca mi-ar mai ramane spatiu pe diorama as putea sa iau si o locomotiva TT si niste sine TT si sa fac un mic circuit si pt ele.

Oricum pt inceput, ca sa-mi intru in ritm voi alege un startset caruia ii voi mari traseul, iar in timp voi adauga si alte garnituri, cladiri, iluminat stradal si chiar si o sectiune cu stalpi cu fir electric ca sa pot alimenta locomotiva prin pantograf, deoarece am vazut pe un site ca se poate si acest lucru, insa este cam scump si complicat, insa pana atunci mai am de lucru si de invatat :)

Singura mea nedumerire era cea legata de modul de lucru al locomotivelor pe circuitul analog, respectiv cel digital. Insa acum m-am lamurit si probabil voi merge pe digital, deoarece nici varianta cu cate un decodor pt fiecare circuit nu mi se pare foarte avantajoasa, desi pt inceput as iesi mai ieftin. Oricum iti multumesc pt explicatia cum as putea folosi si pe un circuit analog mai multe locomotive.
 
Salutare la toata lumea.
Peste vreo ora dau si eu iama in paradisul lui Rally sa imi achizitionez un starter set. Dupa ce asamblez acasa o sa pun si ceva linkuri cu poze.
Sunt din Bucuresti - zona Obor
 
Membrii noi

<t>Salut Coobra !<br/>
Bine ai venit p-acilea si felicitari ca ingrosi randurile "CFR"-istilor machetisti , sa nu mai vuiasca lumea ca in Romania "modelismul a murit".<br/>
Remarc cu bucurie, ca daca exista oferta, noi si noi entuziasti din toata tara ne ingroasa randurile.<br/>
Succese !<br/>
rally</t>
 
cum poti utiliza mai multe locomotive pe un circuit analog

<t>Aceasta problema tine de adapotare la mediu.In momentul cand nu dispui de fonduri, suficiente pentru a introduce sistemul digital,incepi sa gandesti ce variante ai!Singura solutie este sa ai ceva cunostinte de mecanica si electricitate,la nivelul respectiv domeniului si incepi sa creezi sau sa cauti prieteni care se pricep.....Exista solutii prin segmentarea sinelor si alimentarea independenta a acestora.....dar e nevoie de scheme complexe si un tablou de comanda dar si de un dispecer atent!Totul depinde de cat de complicat este circuitul ales de tine!Si eu mai am multe de invatat dar incerc sa ma adaptez ....Inca nu imi permit digitalul!<br/>
Mai vorbim,cu siguranta iti vor sari multi in ajutor daca vrei vrea acest lucru.</t>
 
"Bine ati venit pe forumul pasionatilor de jucarii teleghidate !
Ce doresc eu de la acest forum :
Sub " umbrela" acestuia sa se adune cat mai multi membri care impartasesc aceeasi pasiune pentru jucariile cu comanda la distanta."
Citat din Rally

Salut la toata lumea si bine v-am gasit!
Se pare, fara suparare, ca si aici este o mica problema cu organizarea!
De ce nu incercati sa faceti grupe si subgrupe ca atunci cand cauti ceva sa fii obligat sa trecem pe la toate categoriile?
Cred ca o pagina de start cu categoriile mari de modelism ar fi perfecta.
Eu ma inscriu la feroviari si as dori sa fie mai bine organizate: pe scari H0, TT, N si altele care la randul lor sa abe subgrupe, probabil la-nceput in functie de ce subiecte se deschi. Reorganizarea mai tarziu...
Ce parere ai Rally?
Ce parere au ceilalti?
Poate mai animam putin forumul...

LDH
 
eu cred ca e bine asa cum e acum. nu cred ca e asa de important pe ce ecartament se lucreaza, problemele fiind asemanatoare, deoarece tot despre machete si trenuri discutam, nu? iar celelalte categorii de teleghidate, pot avea topicul lor impreuna sau separat, avioane, vapoare si salupe, auto, militare, etc...
cred ca deocamdata organizarea sitului e buna. si satisface gusturile majoritatii. cred!
 
sugestii

<r>Salut LDH si bine ai venit printre noi !<br/>
Sunt deschis la orice sugestii , exista si un topic in acest sens ... dar cam golut.<br/>
Problema de organizare exista , fiindca nu s-a creeat feedback-ul ideal , in care membrii activi cer si administratorul incearca sa ofere. <br/>
Sau cand am creeat topicul cerut , initiatorii ideilor n-au mai aparut <E:mad:</E> <br/>
Amestecarea scarilor actuale , consider insa ca-i binevenita , ca doar asa <br/>
mai aflam cate ceva de la rarii TT-isti si N-isti.<br/>
Elementele de machetare sunt aceleasi la toate scarile.<br/>
Celelate teleghidate, stau oricum in categorii separate , si nu se intersecteaza cu feroviarii decat la topicul "Noutati"<br/>
Dar problema animarii forumului nu cred ca sta in tematica sau organizarea categoriilor, ci in atitudinea membrilor , care din ~ 100 ,<br/>
posteaza MAXIM 30 si acestia sporadic. Pana la urma nici acest fenomen nu m-ar speria , de vreme ce este generalizat pe multe alte forumuri<br/>
20-30 de membri activi cunosc si pe forumuri de 300-400 de inregistrati...<br/>
Daca si acestia ar activa macar pe jumate cat o face Coobra , alta fata ar avea forumul. Coobra si-a creeat un topic "Nebunia mea" si ne-a plimbat prin realizarile si achizitiile sale cu ajutorul a zeci de fotografii.<br/>
Mai sunt si alti membri care au inceput sa ne impartaseasca realizarile lor , si sincer ii felicit. <br/>
Cum pana acum au fost vacantele , sper ca "efervescenta" va veni.<br/>
Si in incheiere , avem peste 1000 de posturi si nici un SCANDAL.<br/>
Daca intrati pe alte forumuri, o sa vedeti ca la "improscatul cu noroi"<br/>
audienta este maxima <E>:twisted:</E> <br/>
Si , daca doreste cineva sa fie moderator , cu mana libera de organizare a acestui spatiu virtual , il rog sa ma contacteze PM , sau de ce nu ,sa deschidem aceasta tema aici . Astept sugestii in continuare .<br/>
rally</r>
 
Rally a scris
Si in incheiere , avem peste 1000 de posturi si nici un SCANDAL.
Daca intrati pe alte forumuri, o sa vedeti ca la "improscatul cu noroi"
audienta este maxima
Ai dreptate,si sa speram ca nu va aparea pe aici.Eu sunt multumit de cum este acum,nu cred ca trebuie schimbat nimic,momentan.
 
Salut la toata lumea!
Multumesc pentru raspuns Rally
Subsciu si eu la dorinta ta si a luiGam3 "nu avem nevoie de improscat cu noroi"
Am vazut asa ceva pe alte forumuri si nu da bine. Mai mult contrazic ideea ca modelismul nu se inscrie in niciuna din categoriile"arta, stiinta, cultura..." si cred ca rolul modelismului este de a invata cat mai mult despre cat mai multe. Cei mai vechi stiu mai bine ca la inceput aveau cunostinte minime despre electrotehnica, electronica, modelare etc, etc iar acum, pot spune, ca au ajuns in postura de a da sfaturi utile celor care fac primii pasi.
In concluzie modelismul, dupa mine, este educatie si fara a parea desuet chiar educatie prin munca.
In concluzie: daca inseamna EDUCATIE trebuie eliminate discutiile care murdaresc.

Mutumesc si-i salut pe trenulisti si toti modelistii de peste tot.
 
Salut
Ce face Coobra este intradevar de bun augur, dar el are un avantaj de care eu, momentan, inca nu beneficiez. Anume acel calculator personal si acea camera digitala. Si sunt convins ca nu sunt singur. Sper ca odata cu trecerea timpului si aparitia unor disponibilitatii financiare sa se reglemeteze aceasta problema. Dar pana atunci ma multumesc doar sa particip la discutii. Respect.

Razvan
 
MRV-ule am de vanzare o camera digitala de 3.2 megapixeli daca te intereseaza pe care nu o dau foarte scump. baga un mesaj daca te intereseaza.
apropo nu vreau sa ma laud dar camera si calculatorul ma ajuta doar la a va tine pe voi informati. multe idei mi-au venit "pe drum" cum se spune din discutiile cu rally si altii. restul tine de pasiune si rabdare.
iar materialele folosite chiar nu sunt scumpe. ce naiba am folosit bete de chibrituri si stinghii folosite la sustinut florile care-s 2,5 roni snopul de 15 bucati.
 
modelismul : arta , stiinta si cultura

<r>Salutari Fratilor "CFR-isti" ! <E>:lol:</E> <br/>
Bine ai zis LDH . Modelismul e o arta , e o stiinta dar si cultura , de vreme ce se intersecteaza cu istoria cailor ferate si de ce nu, evolutia civilizatiei .<br/>
Chestia cu impartasitul informatiei e vitala si am sa fac o paralela cu o povestioara din serialul Stargate (sunt si mare fan SF )<br/>
<B><s></s>Un tanar de peste 20 de ani se pierde pe alta planeta pt circa 60 ani .<br/>
Singur cuc, i-si petrece acesti ani in ceva echivalent Bibliotecii din Alexandria dar de origine Extraterestra .<br/>
Cand e gasit , si intreaga cladire era pe punctul de a se darama , un tanar arheolog nu se putea dezlipi de volumul urias de invatatura acumulata acolo ; Batranul il roaga pe tanarul arheolog sa se grabeasca, sa se salveze dar acesta zice ca mai bine risca si ramane.<br/>
La care batranul : la ce i-ti foloseste atata informatie , daca pt tot restul vietii vei fi singur si nu vei avea cui s-o impartasesti ; E INUTILA !!! CREDE-MA !!! <e>
</e></B><br/>
<br/>
La alt nivel , <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> asa si noi , ceea ce facem , inventam , rezolvam , trebuie impartasit.<br/>
Sper ca nu v-am intristat . <E>:D</E> <br/>
<br/>
Sus pantografele !!!<br/>
rally</r>
 
Nou venit

<r>Salut!<br/>
<br/>
Sunt incepator in domeniul trenuletelor cu ganduri mari.<br/>
<br/>
Sunt fericitul posesor a catorva linii scara TT care au ruginit si nu mai permiteau curentului sa circule. Dar am rezolvat problema cu o baie cu Feruginol. Am testat solutia pe un lot restrans si a dat rezultate bune. Mai sunt doua linii (din <E>8)</E> care nu sunt 100% functionale dar prin uzare am observat ca-si dau drumul.<br/>
<br/>
Deasemenea mai detin o locomotiva BR 92 a DR-ului dar calitatea detalilor este slaba (are numai doua axe si lipsesc orice desene distinctive). Dupa ce i-am curatat rotile cu Feruginol a devenit perfect functionabila.<br/>
<br/>
In schimb la a doua locomotiva am avut o mica problema. Este deasemenea un model hobby asemanator locomotivelor electice ale CFR-ului pe culoare albastra tot doar cu doua axe. Cand i-am curatat rotile le-am introdus impreuna cu axul pe care erau montate in Feruginol, numai ca axul era uns cu ceva asemanotor vaselinei (sau o fi fost chiar vaselina) care a intrat in reactii cu feruginolul si sa depus pe rotita zimzata a axului sub forma unei substante cauciucate si greu de indepartat <E>:)</E>. Problema este ca acum nu mai permite invartirea axului de catre motoras. Daca cineva stie cum as putea indeparta respectiva substanta il rog sa-mi comunice. Daca nu va trebui sa o iau la pilit (substanta nu axa <E>:p</E>). In rest motorul e functional.<br/>
<br/>
Mai am doua vagoane functionale unul de carbuni si unul de valori sau frigorific nu stiu exact. (O sa ma informez)<br/>
<br/>
Problema cea mai spinoasa este o locomotiva BR 118 a DR-ului. Din pacate nu va pot da linkul direct al producatorului dar puteti sa o cautati manual este articolul 02663 a Tillig-ului sau direct aici <URL url="http://www.trenulete.ro/index.php?ml=4&pg=74&id=15406&rc=5&vc=0&st=1&rcn=77"><LINK_TEXT text="http://www.trenulete.ro/index.php?ml=4& ... t=1&rcn=77">http://www.trenulete.ro/index.php?ml=4&pg=74&id=15406&rc=5&vc=0&st=1&rcn=77</LINK_TEXT></URL>.<br/>
Singurul lucru ce functioneaza la ea este motorul <E>:)</E>. O sa revin inntr-un thread separat cu poze si detalii.<br/>
<br/>
Deasemenea nu am sursa de alimentare speciala pentru trenulete si nici variator de tensiune. Am folosit un adaptor cu voltaje cuprinse intre 1.5-12V (eu am folosit 9V) de 500mA 6VA(max). Pe motorasul BR 118-ului este indicat 12 V 0,16A iar pe celelalte locomotive 9V iar pe BR 92 0,12A. Exista posibilitatea sa ard motorasele folosind acel transformator? Si daca da ce fel de transformator + variator ar trebui sa folosesc.<br/>
<br/>
Pe un plan vreau sa reconditionez intreaga colectie si sa mai cumpar sine astfel incat sa folosesc ambele X (nu stiu cum se numesc exact) care le am.<br/>
<br/>
Pe alt plan vreau sa trec la H0. Ma gandeam la starter setul Mehano Rio Bravo (iar asta in vreo 2-3 luni datorita banilor) apoi sa maresc traseul si intr-un final sa cumpar o locomotiva adevarata (adica de colectie nu de aia mare-mare <E>:)</E> ). Si aici apar cateva intrebari. De ce toata lumea produce numai locomotive germane sau americane <E:mad:</E>. As vrea sa-mi fac o linie OBB (Epoca V electrice) sau SBB (imi place "Crocodile"). Dar se pare ca nu mai la Roco am gasit asa ceva si eu sunt cam scumpisori. Deasemenea am pus ochii si pe un 2-10-2 <URL url="http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ME76">http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ME76</URL> ce ar insemna o linie amercana dar nu ma pot hotara (chiar daca pasiunea mea sunt steamurile - dar alea reale).<br/>
<br/>
Voi ce mi-ati recomda. Eu bun planul meu?</r>