Gara Costinesti

ASB

Active Member
Trenulist
13 Iul 2007
162
0
Bacau
Are cineva planul si fatadele garilor din Costinesti ?

Va multumesc !

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.229
3
Constanta
Este un proiect tip CFR care a fost aplicat identic pentru mai multe gari de pe traseul Constanta-Mangalia: Tuzla, Costinesti, Neptun.

Asa arata la origine:

Atentie mare, gara Costinesti in forma ei de azi este extinsa cu un corp adaugat ulterior prin anii '60 insa adaugirea a fost facuta in asa fel incat nu-ti dai seama ca e o cladire extinsa, pare dintr-o bucata! (evident, asa ceva nu se mai face in ziua de azi... :-x )

romrail

Active Member
Trenulist
11 Apr 2016
183
0
Bucuresti
YAHOO
romrail
Vad ca poza respectiva s-a dovedit o investitie utila, din moment ce a ajuns sa fie folosita in discutia de fata... inseamna ca n-am dat banii degeaba pe ea (si n-a fost chiar foarte ieftina). :D

In acelasi lot de poze, imi amintesc ca mai erau si cate o imagine cu halta Tuzla Far si cu gara Mangalia (cea din urma a ajuns tot in colectia mea).

Daca cineva are nevoie de un scan "decent" dupa respectiva imagine, astept un PM...

ASB

Active Member
Trenulist
13 Iul 2007
162
0
Bacau
Numai fereastra de la etajul 1 a ramas aceeasi, in rest e schimbata total gara.
Aveti cumva si dimensiunile ei ? As vrea sa fac o macheta, dupa aceasta. :-|

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.229
3
Constanta
Salut Romrail,

Multumesc frumos de oferta, as fi interesat de un scan decent al pozei, obligandu-ma bineinteles sa nu-l pun pe forum fara copyright.

Nu stiam c-ar fi din colectia ta... am gasit undeva pe net imaginea postata anterior, dar n-as putea sa-ti mai spun cu precizie unde. Mai ales ca acum am incercat s-o regasesc dar n-am reusit. Nu-i imposibil sa fi fost stearsa din locul unde era... E posibil sa fi fost asta: http://vederidintrecut.blogspot.ro/

Ca principiu, sfatuiesc pe fiecare posesor de asemenea poze, daca aveti poze originale, le scanati si le puneti pe net, puneti undeva un watermark cu "colectia cutare". Desigur ca pentru cine vrea musai, poate sa se chinuie sa stearga watermark-ul, dar pentru mine de exemplu este mai important sa stiu DE UNDE provine imaginea respectiva. De multe ori, cautand cu totul altceva, am dat peste o poza interesanta si-am salvat-o, iar dupa doi ani nu mai stiu de unde a aparut!

P.S: Presupun ca imaginea respectiva este din acelasi set cu asta:
http://fs68.trilulilu.ro/imgs/Neptunus/gara-tuzla-1940_081b8bc0d051d5.jpg

@ ASB:

In privinta masuratorilor, ai la dispozitie urmatoarele variante.
1) Dai o fuga pana la locul faptei, ceri voie cu sapca in mana sefului de gara sa-i masori cosmelia, faci un releveu la sange al intregii constructii si ai planurile de care ai nevoie. Daca din diverse motive nu poti face asta, atunci mai este disponibila si varianta:

2) Deschizi Google pamant, dai zoom pe gara Costinesti si cu ajutorul functiei de masurare poti afla dimensiunile cladirii cu un grad de aproximare rezonabil. Daca nici varianta asta nu ti se pare utilizabila, mai ai la dispozitie si varianta:

3) Pe baza dimensiunilor oamenilor prezenti in poza (aproximativ, 1.65 m inaltime) se poate aproxima inaltimea usii vizibila in partea din spate ca fiind de circa 2.5 m inaltime (un ochi de geam are cam 30 cm inaltime). Pe baza acestui modul, poti aproxima dimensiunile intregii cladiri cu un grad de precizie rezonabil.

Se poate evident face si o combinatie intre toate aceste variante... Spor la treaba!

romrail

Active Member
Trenulist
11 Apr 2016
183
0
Bucuresti
YAHOO
romrail
Salut!

Pentru scan, ramane sa vorbim pe PM.

Imaginea din topic si celelalte din linkurile postate de tine au fost de vanzare intr-un anticariat online, iar o parte au ajuns in final la mine. Personal n-am nicio problema cu postarea lor pe net si cu distribuirea lor pentru proiecte sau discutii serioase (cum e discutia de fata), ca doar nu le-oi lua cu mine"pe lumea ailalta". :twisted: In fond, scopul lor e sa circule, sa le vedem, sa le comentam, sa invatam ce mai putem din istoria feroviara, cu ajutorul lor,... fara sa ne legam de tot soiul de nimicuri.

ASB

Active Member
Trenulist
13 Iul 2007
162
0
Bacau
Multumesc Victorian !
Cred ca ultimele doua variante sunt cele mai bune. :lol:

tudor_corbul

Well-Known Member
Trenulist
9 Mai 2007
498
0
Iasi
Si niste poze calde cu aceasta gara.

Detalii:

Vedere spre iesirea din statie catre Mangalia:

romrail

Active Member
Trenulist
11 Apr 2016
183
0
Bucuresti
YAHOO
romrail
Superbe amandoua: gara si automotorul... Imaginea unor vremuri demult apuse!
:(