Diorama HOe_Emanuel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare vreau sa va arat ce mi-am luat astazi o locomotiva diesel Roco Ko 007 ,de la domnul (sesamecave) pe aceasta cale ii multumesc pentru intelegere.



 
Salutare am terminat diorama in proporti de 50% ieri am finalizat relieful iar acum astept sa primesc acasa cele 2 portaluri de tunel comandate .Am o intrebare cine ma poate ajuta cu niste sfaturi pentru a realiza stanci?
 
Emanuel a spus:
Am o intrebare cine ma poate ajuta cu niste sfaturi pentru a realiza stanci?

Sfatul meu, apa, ipsos, forme de stanci de la Noch.

Toate metodele de realizare a stancilor sunt prezentate pe forum, cred ca cel mai important e sa alegi tu varianta care crezi ca e cea mai potrivita pentru tine, vezi pozele de la subiectele dedicate si tu hotaraste care rezultat te multumeste.

Sfatul meu e sa treci deja la treaba, nu sa stai cateva zile sa se adune iarasi nu stiu cate postari ca ipsosul sau hartia de ziar sau servetele sunt cele mai bune.
 
Daca doresti inspiratie pentru a realiza relief fie folosesti ceea ce se gaseste din belsug pe forum, fie aplici solutia numarul 2 si anume deschizi youtube si dai cautare dupa terraforming sau dupa making rocks. Se gasesti sute de videoclipuri cu caracter de tutorial iar dintre acestea cel putin cateva zeci sunt deosebit de bune.

Si daca tot esti pe acolo te poti uita si la modul de realizare al copacilor de pe macheta.

Evident exista si varianta contra cost de a cumpara material documentar de pe ebay, dar in acest caz nu vad rostul.

In esenta insa, vei vedea ca varianta de a depune ipsos in amestec cu aracet de exemplu pe o structura de baza formata din fasii de hartie de bucatarie sau plasa de tantari este esenta lucrarii. Initial formele grosiere le poti creea din ziar mototolit. Dar vorbaria nu are sens pentru ca material video chiar exista din belsug.

Spor la lucru.
 
Salutare tuturor si La multi ani !

Nu am mai postat nimic deoarece nu m-am mai ocupat in ultima vreme de mini diorama asta.Am reluat lucrarile decurand si sper ca pana la sfarsitu lunii sa ma apropii de finalizare.Am sa postez poze cu mici evoluti...... :roll:





 
Daca vrei sa scoti ceva fain pe un spatiu restrans, trebuie sa tii cont de proportii. Varianta mea ar contine o casa mai mica, un portal de tunel de gips sau polistiren extrudat si unul din portale la distanta mai mare fata de coltul dioramei.

Cea mai mare problema o ai la baza. Folosesti o masa veche si planul zero se pare ca e din scanduri de conifera. Tensiunile in toate planurile posibile iti vor afecta capodoperu' la nivel de fisura consacrata ivita involuntar, adica NU E BINE! Armarea suprafetei era primul pas. Alta chestiuta: ai ales ca traseu un cerc de care te vei plictisi URJENT prin metoda ametelii induse, dependenta de sensul de rotatie dat cu comutatoru' la reostat. Ma rog, facem ce putem, totusi incearca sa modifici inainte de finalizare, ca apoi o lipesti definitiv cacum faianta de gresie.

Spor in gipsuri si cercuri! Asteptam si varianta concentrica cu raze convergente si lungimi de cerc paralele .
 
Astazi 05.01.2013 am lucrat putin din cauza unei probleme care mi-a "furat" timpul alocat lucrului asupra mini dioramei,astfel am lucrat putin la detalile reliefului dioramei.







2 poze cu structura traseului.....