Vagon etajat 50 53 26-26 Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.293
988
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
LOCATION
Porto/Craiova
dupa gustul amar lasat de certurile pe celalatlt topic (Vagon etajat piko)
care nu au dus nicaieri si nici nu au impiedicat pe fabricant sa produca
vagonul asa cum a crezut el de cuviinta,deschid acest subiect pentru ca
m-am hotarat,ca treptat,in functie de timp si documentatie sa aduc
imbunatatiri acestui vagon

 
am inceput cu interioarele pe care le-am vopsit,cu pensula si cu multa grija :D
(poate nu prea multa) :p

 
am folosit vopseluri revell(nu ma mai scap odata de ele!),am dat doua maini de
vopsea ca sa acopere mai bine.au scapat unele imperfectiuni,insa din afara nu se
vede :p

 
aaa...uitasem,cine mi-a furnizat informatiile despre culorile interioare a fost
Radu161.corecte ,incorecte ii multumesc frumos
 
urmeza sa modific inscriptionarile la unul din vagoane ptr ca sunt la fel fiind:
50 53 26-26 882-3
 
de aceea le cer(frumos) :D celor din zona Oradea, Arad sa imi puna la dispozitie(daca au si daca vor) :evil:
poze mai detaliate cu acest vagon,dat fiind faptul ca pe placuta vagonului scrie
Oradea-Arad
 
urmeza sa modific inscriptionarile la unul din vagoane ptr ca sunt la fel fiind:
50 53 26-26 882-3

Schimbarea unei cifre din numar inseamna si schimbarea cifrei de control, "3" in acest caz.
Mi-e lene sa calculez, dar in nici un caz 50 53 26-26 082 si 50 53 26-26 882 au aceeasi cifra de control.
(regula de calcul a mai fost data pe forumuri, la DR se pune succesiv 1212....sub cifrele numarului si diferenta pana la decada a ultimei cifre a sumei inmultirii cu cifrele de deasupra da cifra de control) - este ca v-am bagat in ceata, si pe mine de altfel! :D

PDI
 
@PDI
Pai daca suntem in ceata inseamna ca suntem la Londra :D
Lasind gluma la o parte poate se gaseste sa ne edifice cineva cum sta treaba cu numerele astea :roll: ca poate asa reusim sa facem o garnitura de etajate cu mai multe numere de inmatriculare succesiva
 
Salut!

Stiu eu modul de calculare a cifrei de autocontrol. era undeva pe railwayfan un link, pe care nuil mai stiu dar stiu cum se face practic...mi-arl ua o droaie de munca pana sa explic cuiva, si mai ales in scris. asa ca daca doriti sa va calculez cifre de autcontrol va stau la dispozitie.

P.S. Stie cineva la locomtive si automotoare cum se face???
 
Acu sa dau si eu apa la moara la offtopicuri :D
Azi dimineata am revenit in tara. Lucrez la acest subiect. Am vorbit cu bunicul meu care este in domeniu. Am postat reply la subiectul dedicat acelor vagoane. Vedeti daca ma puteti ajuta.
 
Salut!

Stiam de acel site dar pe mine ma interseaza algoritmulde calculare ca as numa sa scrii seria si numarui poate oricine, dar cu foaia is creionul...
 
uite ce spunea shoppy :
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=2720&postdays=0&postorder=asc&start=30
 
Azi am terminat si eu interioarele la trei vagoane, dar sa sti ca mie mi-au iesit mult mai inchise nuantele. Chiar daca nu o fi bine, mie imi place cum au iesit si asa vor ramane. Parerea mea este ca in contact cu iluminarea interioara rezultatul este spectaculos.

Cu respect,
 
pai nu cred ca o sa gasesti 2 interioare la fel.oricum nu sunt la fel ca acea culoare
rosie.... :twisted: