Module expozitie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si am profitat de ultima zi de vacanta pentru a mai lucra cateva ore la module. De maine reintram in "normal" asadar se vor rari postarile.
Ce am facut azi: am pus iarba si vegetatie in jurul statiei, am montat doi stalpi de iluminat si am pus niste figurine. Statia incepe sa prinda viata.
Ce mai am de facut: de pus tufisuri si copaci , de facut wheatering la masini (am facut doar la betoniera) si e cam gata pe partea cu statia. Urmeaza sa intorc pe urma modulul si sa lucrez pe cealalta parte, unde inca nu stiu ce am sa fac.
Poze la gramada:


 
Putine noutati in ultima vreme , ma gandesc ce sa fac pe partea opusa a statie de betoane. Am plantat pomi si vegetatie pentru a inverzii un pic totul:



Deocamdata am ramas cu un singur modul, primul modul finalizat a sfarsit ca si fotomodul la TA :)
Inca sunt in faza de planuri dar va urma o reconfigurare totala a modulelor in spatiu disponibil.
 
Update de weekend. Desi am muncit cateva ore rezultatul poate nu este asa spectaculos (si din cauza pozelor de slaba calitate) si asta din cauza ca am facut un wheatering mai special la un container (initial era un container gri)

 
Containerul ala merge de o magazie de scule, cu o usa deschisa prin care se vede o tejghea , o cheie atarnata pe perete, detalii din astea ...de facut parul alb. :D
 
Salut ,

Urmaresc lucrarea de la inceput si admir rabdarea cu care lucrezi ( ex. copacii ) . Frumos .
O parere , doua . Vad ca esti fan imbatranire material rulant si mai nou si cladiri . Cred ca statia de betoane , gardul ar trebui sa treaca prin acelasi proces . Materia prima la o statie de betoane e cu nuante de gri prin silozuri . La tine predomina nuantele pamantii .
Spor la treaba mai departe !
 
cosmin78 a spus:
Containerul ala merge de o magazie de scule, cu o usa deschisa prin care se vede o tejghea , o cheie atarnata pe perete, detalii din astea ...de facut parul alb. :D

Da, asta e pentru oameni la pensie sau fara copii :) Cand abia furi 1-2h pe saptamana, si sunt la club vreo 20 de module de pregatit nu ai cum sa intri in detalii de astea. In plus eu intotdeauna am sustinut ca , la un modul de expo, publicul larg oricum nu prea remarca aceste detalii. Dar da, oricum am comandat deja un set de diverse accessorii care le voi planta pe langa container :)
 
piti a spus:
Salut ,

Urmaresc lucrarea de la inceput si admir rabdarea cu care lucrezi ( ex. copacii ) . Frumos .
O parere , doua . Vad ca esti fan imbatranire material rulant si mai nou si cladiri . Cred ca statia de betoane , gardul ar trebui sa treaca prin acelasi proces . Materia prima la o statie de betoane e cu nuante de gri prin silozuri . La tine predomina nuantele pamantii .
Spor la treaba mai departe !

Salut,

in primul rand multumesc de aprecieri si de sfaturi. Ai dreptate cu nuantele, am folosit prea mult "earth brown" am sa incerc sa mai "indulcesc" imaginea.
Cat despre imbatranire, sunt fan inrait, nu mai accept nimic pe o diorama fara wheatering si asta imi consuma cel mai mult timp.
 
O mica "schimbare de macaz". Momentan am decis sa suspend lucrul la modulele clubului de expozitie si sa incep sa lucrez la modulele proprii, care vor fi parte integranta dintr-o viitoare diorama mai mare (aici vorbim de planuri cel putin cincinale :D )
In acest fel pot sa incep sa lucrez la diorama si sa si particip la eventuala expozitie cu modulele.
Pentru partea de proiectare si debitare, am apelat la ajutorul lui sogard_2003, care a facut o treaba excelenta, debitarea a fost la milimetru.
O data montate modulele, am instalat o parte din ele:

2016-04-25%2017.42.50_zpsfsytfbji.jpg
2016-04-25%2017.42.29_zpsdsukoxnv.jpg
2016-04-25%2017.42.18_zpsnzwbqhei.jpg
 
In mod normal, cu toate muncile de pe langa casa, acest hobby pentru mine este sezonier, dar din cauza conditiilor meteo se pare ca am timp de trenulete si pe perioada calda. Asadar, am inceput lucrarile la un modul mai special pentru mine, care va avea un pod central. Pentru ca am incercat toate variantele de teraformare, cea cu polistiren ramane favorita mea cu atat mai mult cu cat se preteaza perfect la acest modul. O data lipit polistirenul extrudat cu aracet, modulul a devenit extrem extrem de solid. Am montat si podurile carora le-am aplicat un tratament de wheatering si pe care le-am montat provizoriu.
Primele poze cu polistirenul care in pasul unul l-am montat grosier pentru a da curbele de nivel:

2016-06-18%2017.43.12_zpst1akbiwb.jpg
2016-06-18%2017.43.21_zpsqudqouhf.jpg
2016-06-18%2017.43.38_zpsmnwmlfh3.jpg
 
Excelente lucrari, copacii sunt foarte realisti, drumul de tara cu recolta, dar cel mai mult imi place weatheringul pe care reusesti sa il dai elementelor de pe module. Sunt o adevarata sursa de inspiratie aceste lucrari. Sunteti norocosi ca locuiti intr-o zona a tarii in care modelismul feroviar inseamna ceva, exista pasionati, magazine, resurse... asta face totul mult mai placut si mai usor. La mine in zona este seceta mare de oameni care au astfel de pasiuni si nu cred ca se va schimba ceva in curand. Inca o data, felicitari pentru lucrari si mai ales pentru simplul fapt ca ne sunt prezentate aceste tehnici pe care altii nu au unde sa le vada si sa se inspire.
 
pres_mihai a spus:
Excelente lucrari, copacii sunt foarte realisti, drumul de tara cu recolta, dar cel mai mult imi place weatheringul pe care reusesti sa il dai elementelor de pe module. Sunt o adevarata sursa de inspiratie aceste lucrari. Sunteti norocosi ca locuiti intr-o zona a tarii in care modelismul feroviar inseamna ceva, exista pasionati, magazine, resurse... asta face totul mult mai placut si mai usor. La mine in zona este seceta mare de oameni care au astfel de pasiuni si nu cred ca se va schimba ceva in curand. Inca o data, felicitari pentru lucrari si mai ales pentru simplul fapt ca ne sunt prezentate aceste tehnici pe care altii nu au unde sa le vada si sa se inspire.

Multumesc in primul rand de aprecieri. Legat de zona, da partial ai dreptate, pe langa ca suntem in oras un grup de pasionati, avem norocul sa avem si doua magazine de unde poti sa cumperi pe loc ce iti doresti, in special in materie de teraformare. Dar in zilele noastre cand orice comanzi ajunge a doua zi nu pot sa zic ca lipsa magazinelor fizice e un impediment foarte mare. Pe urma, datorita copiilor si a casei, din pacate interactionez foarte rar cu colegii asadar cel putin pe moment lucrez foarte mult sigur. Asadar nu trebuie sa disperi, solutii sunt , eu personal am o problema mare cu timpul, abia fur 1-2 ore pe saptamana.
 
Ma bcur ca s-au potrivit podurile fara nici o interventie asupra culeelor . :) Am nimerit geometria tamplariei si prin corespondenta. :D
 
sogard_2003 a spus:
Ma bcur ca s-au potrivit podurile fara nici o interventie asupra culeelor . :) Am nimerit geometria tamplariei si prin corespondenta. :D

Totul s-a potrivit la milimetru. O singura greseala ai avut in proiect (sa o corectezi pe viitor): "picioarele" de placaj au fost mai scurte fix cu 12 mm :)
 
Nu , cred ca ai montat gresit placa orizontala de pe fundul modulului . Eu am "montat-o" in plan cu 12 mm mai sus pentru a putea avea loc sa tragi fire pe dedesubt chiar si dupa terminarea teraformarii. :D Nu mi-a placut niciodata sa vad firele "expuse" din motive de siguranta la transport si estetica :D
 
sogard_2003 a spus:
Nu , cred ca ai montat gresit placa orizontala de pe fundul modulului . Eu am "montat-o" in plan cu 12 mm mai sus pentru a putea avea loc sa tragi fire pe dedesubt chiar si dupa terminarea teraformarii. :D Nu mi-a placut niciodata sa vad firele "expuse" din motive de siguranta la transport si estetica :D

Pentru ca asta a fost secretul tau am sa stiu la urmatorul modul :)) Oricum, am fost nevoit sa dublez "fundul" pentru poduri asa ca pot sa trec firele peste acea placa, deci chiar mai bine