Login
Nickname

Parola

Inca nu aveti un cont? Puteti crea unul. Ca utilizator inregistrat aveti unele avantaje cum ar fi manager de teme, configurarea comentariilor si publicarea de comentarii cu numele dvs.

Sectiuni
· Forum
· FAQ
· Lista membrilor
· Mesaje private
· Your_Account

Mesaje pe forum
  Ultimele 20 de mesaje

Istoria feroviara a Constantei
scris de victorian in Istorie si literatura feroviara

Colectia lui Iașu
scris de B74MRV in Prezentari colectii personale / colectii tematice

Stiri
scris de sesamcave in Stiri, evenimente si noutati din domeniul feroviar

Vagoane de calatori istorice CFR
scris de Gam3 in Istorie si literatura feroviara

Vand locomotiva Piko BR 41
scris de GFN in Vanzari

Gara veche din Sinaia
scris de felippe in Planuri

Pozele mele
scris de Gam3 in Colectii foto personale

gara Focsani (veche)
scris de catalin in Istorie si literatura feroviara

Trains in Romania [by Tudosa Mihai-Marian]
scris de TGV-DAT in Colectii video personale

linie / macaze home made !!
scris de TGV-DAT in Infrastructura

Caile Ferate "La Ursu"
scris de mpursu in Prezentari colectii personale / colectii tematice

CFR-ul de altadata
scris de Gam3 in Imagini si filme cu trenuri, gari si instalatii feroviare

Intrebari diverse
scris de taz1vas in Tot ce vrei sa stii

Lampa finala -- Vagon de posta PIKO
scris de cosmin78 in Imbunatatiri, reparatii de material rulant, constructie de la zero

Bine ati venit !
scris de danny224 in Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!

membru nou
scris de KAT in Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!

Vagon refrigerent CFR - FABRICA DE BERE BRAGADIRU
scris de Gam3 in Ce e nou in lumea trenuletelor

La Sud-Vest de Bucuresti....
scris de felippe in Intalniri ale pasionatilor din tara, expeditii pe diverse rute

Camioanele lui Kat
scris de rrzxxx in Alte categorii de modele

Arhivă Trenuri românești [2008-2011] by mishu88
scris de mishu88 in Colectii video personale

Forumurile
"Lokomotiv - Forumul pasionatilor de trenuri si trenulete"

Publicitate

User Info
Bine ai venit, Anonim
Nickname
Parola
(Register)
Membri:
Ultimul: R5148
Noi azi: 3
Noi ieri: 0
Total: 2192

Online:
Vizitatori: 82
Membri: 11
Total: 93

Membri online:
01 : R5148
02 : gam3
03 : alx
04 : ITIKV
05 : 060-DA-001
06 : wlab7180
07 : gid
08 : victorian
09 : darkshadowro
10: hurricane
11: dantm

forum.lokomotiv.ro :: Vizualizare subiect - Intilnirile AR-rail Club Arad

Bun venit pe forumul Lokomotiv !
Forumul pasionatilor de trenuri si trenulete din Romania
 FAQFAQ   CautareCautare   Grupuri de membriGrupuri de membri   ProfilProfil   IntrareIntrare 

Intilnirile AR-rail Club Arad
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    INDEX -> Anunturi, intalniri ale pasionatilor.
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
srazvi

MesajTrimis: Fri Jun 22, 2007 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai se zvoneste ca miine e posibil de vizitat Astra Vagoane Marfa Arad, fiind ziua portilor deschise. Doritorii sint rugati sa vina la ora 10 la poarta viz-a-viz de autogara Transdara Very Happy
srazvi

MesajTrimis: Mon Aug 13, 2007 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai ca daca se pun intilnirile intre doi railfani care au facut schimb de trenulete azi am avut in Arad o intilnire Laughing
LDH

MesajTrimis: Mon Aug 13, 2007 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai si doar ne anunti sau urmeaza sa ne povestesti?
Sus
Vezi profilul membrului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza situl autorului
srazvi

MesajTrimis: Tue Aug 14, 2007 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poze azi cu LDH de Lugoj(nu LDH din Bucuresti Laughing ) si alte vagoane, dar mai intii o intilnire la gara cu Irisbus Evil or Very Mad
tyco

MesajTrimis: Thu Aug 30, 2007 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu o oarecare intarziere, datorata plecarii mele in vacanta, va prezint intalnirea Ar-rail Club care a avut loc in data de 19.07.2007. Tema intalnirii a fost "Era Digitala". Au fost prezenti fam. Coste (Oradea), eu, Paul si gazda Gabi (grandpagscout).
Am inceput prin a rula frumoasa locomotiva Taurus Mozart(Paul Coste), dotata cu sunet.

Dupa aceea am pus pe sine locomotiva diesel 2043(Paul Coste), de asemenea dotata cu sunet.

Locomotiva care a fost atasata garniturii de etajate CFR

Insa in scurt timp locul i-a fost luat de catre locomotiva 060DA dotata si ea cu sunet

Diesel-ul retragandu-se in depou

Insa si DA-ul a avut probleme de rulare din cauza caldurii si a fost inlocuit de Taigatrommel Roco dotat cu sunet (Paul Coste) Wink

Care a tractat vagoanele CFR etajate

Dar la iesirea din tunel l-a asteptat o surpriza...

Un alt Taigatrommel, de data asta Gutzold fara sunet (Gabi), care tragea o garnitura MAV

Garnitura MAV care s-a aflat in gara Curtici alaturi de 3 interfrigo MAV(Gabi)

Si de 3 vagoane CFR marfa(Gabi)

Locomotiva diesel 2043 a revenit pe traseu alaturi de celelalte 2 locomotive

Pentru a trage 2 vagoane CFR marfa

Gabi si cu Paul Coste au pozat intens

2043 cu vagoanele CFR marfa la magazia de marfuri, Taigatrommel-ul cu vagoane CFR dupa el si Taigatrommel-ul MAV cu garnitura MAV dupa el.

Paul Coste a manevrat in cea mai mare parte a timpului garniturile, el cunoscand mai bine pozitia pe care se afla fiecare locomotiva

Credeti ca au lipsit aburoasele? Va inselati!
Paul Coste pune pe sine BR57-le

Ce frumos arata o locomotiva care chiar scoate fum, nu?

Din pacate locomotiva a avut o mica problema la generatorul de fum, care se incalzea prea tare si desi problema a fost studiata intens...

...nu s-a gasit nici o solutie, iar locomotiva a fost trasa in depou...

Insa locul i-a fost luat de catre locomotiva BR50 dotata cu sunet si fum

Cele 2 aburoase insa nu au rezistat sa nu apara una langa alta pentru o mica poza Wink

O ultima tura cu o garnitura de marfa CFR/MAV

Si iata 2 mici filmulete cu BR50-ul in actiune Wink Din pacate calitatea lor nu este foarte buna fiind facute cu aparatul foto.
BR55 pleaca din statie
http://www.livevideo.com/video/314250956D97432D9E2BDFBA3B3D96E2/br50-plecand-din-statie.aspx
BR55 soseste in statie
http://www.livevideo.com/video/1B723FA3339E4FC6B544B6084C8269B4/br50-sosind-in-statie.aspx
Cam aceasta a fost Intalnirea Ar-rail Club din data de 19.07.2007. Daca am omis ceva astept completari din partea celorlalti participanti!
O seara placuta tuturor,
TyCO

Ultima modificare efectuata de catre tyco la Thu Aug 30, 2007 7:14 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul membrului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza situl autorului Codul Yahoo Messenger
LDH

MesajTrimis: Thu Aug 30, 2007 6:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aplause aplause
Sus
Vezi profilul membrului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza situl autorului
rally

MesajTrimis: Thu Aug 30, 2007 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Idem, dar mai intens Very Happy : aplause aplause aplause

Desi in prospect scrie ca trebuie maxim 0,2 ml de lichid in generatorul de fum, de fapt e bine doar 0,1 ml. Daca e mult, se ineaca generatorul, cred ca nu mai are putere si rezultatul e cel din imagine Sad Sad Sad
La montare se pune o hartiuta indoita si impaturita sub cos, actioneaza ca un arc si-l izoleaza de metal, iar buza de sus, depaseste un pic baza cosului. La primul generator montat, cred ca mi-am pierdut 8 ore pana am inteles cum trebuie montat si alimentat corect si vreo 3 zile nu m-am oprit din tusit de cat fum am inhalat... Mr. Green
rally

Ultima modificare efectuata de catre rally la Thu Aug 30, 2007 8:45 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul membrului Trimite mesaj privat Viziteaza situl autorului
tyco

MesajTrimis: Thu Aug 30, 2007 8:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acuma am aflat de la Paul ca defapt problema era cosul stramb, din fabrica, al locomotivei Sad

Sus
Vezi profilul membrului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza situl autorului Codul Yahoo Messenger
grandpagscout

MesajTrimis: Thu Aug 30, 2007 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Ma bucur ca in sfarsit a fost prezentata si aceasta intilnire, unda din clee mai interesante defapt, cand am putut avea pe diorama mea aceste locomtive. A fost fuarte distractiv sa si auzi locomtivele circuland, nu unmai sa le vezi.
In legatura cu generatorul de fum. Eu pun aprox. 0,5 mL solutie is la un omment dat se infunda, deci nu e problema canitatii, ci cred a constructiei lor. Ramane la latitudinea cunoscatorilor marcii Seuthe sa isi dea cu parerea. Paul (060-EA) ai cuvantul Very Happy .

Toate cele bune!!
Gabi, AR-rail Club
Vezi profilul membrului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
rally

MesajTrimis: Thu Aug 30, 2007 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am corectat mai sus, 0,2 ml si 0,1ml, practic o liniuta subunitate din seringa de 2 ml. cu care se da lichidul.
grandpagscout

MesajTrimis: Thu Aug 30, 2007 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exact.. ma miram eu cum reusesti sa bagi 2 mL intr-un genrator Laughing
Sus
Vezi profilul membrului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
060-EA

MesajTrimis: Fri Aug 31, 2007 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avand patru locomotive dotate cu generator de fum, pot sa va spun ca fiecare functioneaza diferit.Cauza e greu de explicat,dar sunt determinate dupa parerea mea de urmatorii factori:decodorul, umiditatea din incapere si temperatura mediului.Cantitetea de lichid zic ca nu influienteaza pana la 0.3ml.
-http://www.youtube.com/sulzer780-
Sus
tyco

MesajTrimis: Mon Sep 03, 2007 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si iata ca dupa peste 3 luni de lucru Ar-rail Club are si site. Puteti gasi toate activitatile noastre la arhiva activitati, de asemenea gasiti o scurta prezentare a tuturor membrilor clubului, sectiune de download si multe altele. Site-ul se afla inca in constructie, unele sectiuni nefiind terminate.
Acestea fiind spuse va invit sa vizitati http://www.arrailclub.lx.ro/ si sa imi spuneti parerea, cu eventuale sugestii, reclamatii, pietre Wink
O seara placuta tuturor

Sus
LDH

MesajTrimis: Mon Sep 03, 2007 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aplause aplause

Sa va traiasca si sa va bucurati de el dar sa nu-i uitati pe cei care vin dupa voi si trebuie sa va ajunga din urma si, de ce nu, sa va depaseasca.
Daca profesorii vor fi buni va vor depasi cu siguranta.
Pietre!
Pentru ce?
Pentru un lucru bun care merita laude si incurajari? In nici un caz pietre.
Cred ca ii stiu pe toti cei care sunt in club si alaturi de voi. Ne-am intalnit pe forumuri, v-am vazut in fotografii la intalniri si am vazut ce poate iesi din mainile voastre.
Iata ca exemplul clujenilor a fost de bun augur.
Abia astept sa terminam si noi cu ce mai avem de organizat si sa o punem de o..., NU competitie, o intalnire comuna la o expozitie comuna.

Bafta si numai bine!
Sus
srazvi

MesajTrimis: Sat Sep 15, 2007 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Luni, 17 septembrie 2007, intilnire la gara Arad la trenul Schwarzmeer-Express, remorcat cu locomotiv cu abur (LA) seria 230.516 ce va pleca la 7:45 pina la Sibiu. Deci intilnirea va fi la ora 7:15 Very Happy
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumurilor forum.lokomotiv.ro -> Anunturi, intalniri ale pasionatilor. Data este GMT
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul
Pagina 3 din 12

Salt la:  
Nu poti crea un subiect nou in acest forum
Nu poti raspunde in subiectele acestui forum
Nu poti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu poti vota in chestionarele din acest forum